Potkan, priateľ človeka

Zaujímavý príspevok poslala do našej redakcie Lea Szabóová, ktorá žije v Čechách, v Brandýse nad Labem. S priateľom roky chovajú potkanov a sú súčasťou ich rodiny. Napísala nám:  Niektorí z vás si možno po prečítaní tohto nadpisu šli nasadiť silnejšie dioptrie, prečítali ho desaťkrát za sebou alebo zavolali partnera v domnienke, že zle vidia.

Nebojte sa, so zrakom žiadne problémy nemáte. Aj keď je to možno pre niekoho neuveriteľné, potkan sa skutočne môže stať tým najlepším priateľom človeka 🙂

Samozrejme, nemám na mysli toho, ktorého  môžete stretnúť na ulici, ale potkana laboratórneho, ktorý je šľachtený a ľudia ho chovajú vo svojich domácnostiach, ako iných domácich mazlíčkov.

Mne a môjmu partnerovi tieto úžasné stvorenia robia spoločnosť už sedem rokov. Krásny a šťastný domov u nás našlo počas nich dohromady desať samičiek. V súčasnosti chováme ešte dve posledné holky. Sestry Gamma a Gaia sú už starenky (majú dva roky a sedem mesiacov), ale zvedavosť a mazlivosť ich stále neopustila. Potkany by sa povahou dali prirovnať k človeku, každý jeden má osobitú individualitu. Gaia je napríklad mazlivejšia a miluje jedlo. Keď zašuští sáčok, hneď je v pozore. Jej sestra je zase viac introvertná, má rada tmavé miesta odkiaľ môže pozorovať okolie. Taký malý špión. A pozor, neznáša keď jej niekto šahá na jej krásny chvostík. Vtedy sa vie uraziť a nebaviť sa s vami aj celý deň.

Potkany sú naozaj skvelí parťáci. Okrem toho, že sú najinteligentnejšie zo všetkých hlodavcov a dokážu sa naučiť rôzne kúsky /privolanie na meno, prinesenie nejakej veci, potkanie agility – tie sú súčasťou aj výstav potkanov/, svojmu majiteľovi dokážu dať množstvo lásky. A samozrejme je s nimi aj zábava. Kradnutie toaletného papiera z kúpeľne, zanášanie jedla všade možne po byte, šplhanie po človeku, lezenie na záves, hra na schovávačku a veľa iných zábavných vecí. Na všetko rada s láskou spomínam. No najkrajšie pre mňa vždy je, sledovať ich keď sú spolu v domčeku, navzájom sa čistia a vedľa seba spinkajú. Sú to spoločenské zvieratá, a nedajú na druhého dopustiť.

Dúfam, že po prečítaní týchto riadkov, zmeníte pohľad na tieto milé zvieratká. Lebo…Potkan ťa má veľmi rád, chce byť tvoj naj kamarát 🙂

Text a foto: Lea Szabóová, Brandýs nad Labem