Rybky spríjemňujú život

Mariana Komára z predajne akvaristiky na Ul. Povstania v Rimavskej Sobote mnohí poznajú ako človeka, ktorý život zasvätil akvaristike. Rybičky a vodné živočíchy chová už vyše štyridsať rokov.

Možno povedať, že bol medzi prvými, ktorí chovajú a predávajú rybičky. Krátko po vojenčine sa venoval rybárstvu, ale jeho vášňou stala akvaristika. Ako každý „rybičkár“ začínal v byte s niekoľkými akváriami, jeho prvými rybičkami boli gupky. Vtedy ani len netušil, že raz ho bude jeho záľuba aj živiť, i keď vždy o tom sníval.

V minulosti sa mu niekoľkokrát stalo, že veľké akvárium prasklo a vytopil susedov. „Žena, čo mala robiť? Upratala a bolo,“ povedal s úsmevom Marian, ktorého plávajúce rybičky ukľudňujú. Akvárium odporúča každému, aj alergikom, pretože zvlhčuje vzduch. „Mám tri dievky, nikdy neboli choré, pretože vždy sme mali doma akváriá,“ hovorí Marian, ktorého som spoznala asi pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy som uvažovala o tom, že si kúpim nejakú rybičku.

Zaujala ma betta bojovnica pre jej extravagantný tvar. Prvou bol samček, pomenovala som ho Modrák. Aj môj koncúr Bandita sa s ním spriatelil. Dokonca mu plával pomedzi fúzy a oblizoval ho. Žil vyše dvoch rokov a bolo za ním smutno nielen mne, ale aj Banditovi. Odvtedy prešlo pár rokov a vždy mám doma nejaké akvárko s rybkami. Spríjemňujú mi život.

Text a foto: Marta Kanalová