Milá sovička v Bojniciach

Sovičky ma vždy priťahovali. Kedysi som uvažovala aj o tom, že sa budem sokoliarstvu venovať. Nestalo sa tak, pretože osud mi pripravil inú cestu. Dravce však obdivujem stále. Preto ma potešilo, keď som na svojich potulkách po Bojniciach zbadala pri zámku mladú dámu so sovou.

Prezradila mi, že je od tamojších sokoliarov AQUILA. Opýtala sa ma, či sa nechcem so sovičkou odfotiť. Súhlasila som. Keď som si navliekla rukavicu, zdalo sa mi to prirodzené. Prihovárala som sa tomu milému dravcovi a hladkala ho. Zobka je myšiarka ušatá a má tri roky.  

Človek a dravec kráčajú popri sebe už tisícročia a dravce človeka odjakživa fascinovali. No nebola to vždy cesta plná priateľstva a porozumenia. Často boli dravce prenasledované a veľa z nich je na pokraji vyhynutia. Hlavnou príčinou tohto prenasledovania je, že veľa ľudí dravce nepozná a nechápe ich miesto a funkciu v prírode, z čoho pramenia predsudky,“ píše Slavo Kukurugya na stránke sokoliarov AQUILA.

Ich cieľom je pomôcť dravcom v ich zápase o prežitie, nielen chovom, ale aj propagáciou, približovaním ich krásy, dokonalosti, propagovaním sokoliarstva ako najstaršieho spôsobu lovu, ale aj výchovou detí aj mládeže vo vzťahu k prírode, no a v neposlednom rade aj samotnou ochranou dravcov, ich rehabilitáciou a výskumom. V tom im má pomáhať aj ich symbol orol- vedeckým menom AQUILA, ktorý pre svoju krásu a schopnosti je často nazývaný aj kráľom zvierat. Viac sa o bojnických sokoliaroch dozviete https://www.aquila.sk

Text: Marta Kanalová, foto: Viliam Vaš