Bojnický zámok s eleganciou

Na svojich potulkách po Slovensku pritiahol moju pozornosť Bojnický zámok. Považujem ho za elegantný, prekrásne je aj okolie. Zaujímavý je park s jazierkom. Ideálne miesto na relax.

I keď, počas prechádzky cítim zo zámku zmes energií. Nečudo. Veď sa tam vystriedalo množstvo panovníkov. Nechcem čitateľov unavovať históriou, ale musím poznamenať, že prvá písomná zmienka je z roku 1113. Ani sa mi nechce veriť, keď sa kochám eleganciou Bojnického zámku, že rad bol pôvodne dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska.

Postupne, v priebehu 13. storočia, bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Neskôr sa Bojníc zmocnil Matúš Čák Trenčiansky, majiteľmi boli aj iné šľachtické rody-Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci, ale aj kráľ Matej Korvín, kráľ Ferdinant I., ale aj Turzovci. Posledným šľachtickým majiteľom bol gróf Ján František Pálfi.

Ale vrátim sa späť k osobným dojmom tohto čarovného miesta. Dýcha z neho majestátnosť, história i diplomacia. Žiadne ťažko energie na rozdiel od Čachtického hradu. Vidno, že majitelia zámok neustále prestavovali a mali vycibrený, umelecký vkus. Nielen stavba, ale aj okolie na mňa pôsobí upokojujúco, s nádychom romantiky. Ideálne miesto pre zamilované dvojice.

Text: Marta Kanalová, foto: autor, Viliam Vaš