Na výstave aj mláďatá emu

Rôzne druhy holubov, králiky, štandardnú i vodnú hydinu- to všetko bolo možné vidieť na výstave drobných zvierat. Prebiehala 9. a 10. októbra na výstavisku ZO Slovenského zväzu chovateľov v Čerenčanoch a priblížila krásnu živú prírodu i čistokrvné zvieratká.

Jej organizátormi boli Slovenský zväz chovateľov, ZO Čerenčany a OV Rimavská Sobota. Na výstave nechýbali ani dve mláďatá emu a anglonúbijské kozy. „Je to už v poradí 36. ročník našej  čerenčianskej  a 25. ročník oblastnej výstavy. Tohto roku máme 25 vystavovateľov a okolo 200 kusov zvierat. Na výstave sa prezentujú chovatelia a vystavujú čistokrvné zvieratá. Cieľom je propagovať chovateľstvo medzi ľuďmi,“ vyjadril sa predseda ZO Slovenského zväzu chovateľov Čerenčany Ing. Ľuboš Pánis.

Poznamenal, že žijeme v časoch počítačovej techniky, veľkých technických premien, ako aj v dobe pandémie a rôznych obmedzení. Nová technika sa nám prihovára na každom kroku a každodenne pociťujeme jej príjemné, ale i nepríjemné kontakty. Preto je nevyhnutné a veľmi dôležité udržať človeka v priamom kontakte s prírodou, o čo sa pričiňujú aj chovatelia. 

ZO SZCH Čerenčany bola založená v roku 1977. Jej hlavnými zakladateľmi boli bývalý starosta obce Miloš Očenáš a Ján Drugda, ktorí žiaľ, už nežijú. Svoju činnosť zameriava na chov čisto krvných zvierat, králikov, hydiny, holubov, exotov a kôz. V súčasnosti majú 46 členov.  „I keď cítim s chovateľmi ako dlhoročný člen, ale je to o nich, ich práci a snahe. Ochotne im v ich činnosti budem pomáhať, už len preto, že môj otec s Milošom Očenášom vytvorili takéto dielo a organizáciu. Želám si, aby naďalej ich myšlienka, duch a odkaz žil v nasledovníkoch. Obaja zakladatelia vložili veľa úsilia do toho, aby po nich niečo zostalo. Samozrejme, že pri začiatkoch boli aj ďalší, ktorí tiež priložili ruku k dielu,“ povedal Ján Drugda, syn jedného zo zakladateľov. 

A aké boli moje dojmy z výstavy? Priznám sa, prvýkrát som bola na tomto podujatí pred pätnástimi rokmi. Vtedy bolo chladno a lialo ako z krhly. Niet divu, že som mala premočené topánky. A to som bola pekne oblečená. Ani som netušila, že tu po toľkých rokoch budem znova, ale už ako majiteľka novej stránky o zvieratkách. Dokonca som neodolala a cvakla sa s bielym „muckom.“

Tentokrát však bolo krásne slnečné počasie. Ako keby ho vymodlil niekto zhora. Napriek vynikajúcej atmosfére ma však mrzelo, že som sa už nemohla tak ako predtým pozhovárať s Milošom Očenášom a Jánom Drugdom. Zrejme by sme si boli pripomenuli úsmevné príhody, kedy som na chovateľskú výstavu do Čerenčian prišla prvýkrát…

Viac informácií na stránke http://www.zoszch.sk

Text a foto: Marta Kanalová