Sliackeho fascinuje Afrika

Mikuláša Sliackeho hádam netreba ani predstavovať. Vyštudoval síce psychológiu, ale zlákala ho novinárčina.  Začínal ako grafik, výtvarník a karikaturista, neskôr bol aj šéfredaktorom časopisu Roháč. Pôsobil v Hospodárskych novinách, v denníku Pravda, mnohí ho poznajú aj zo Sme.

Mikuláš Sliacky sa rád túla po Slovensku i po svete s fotoaparátom. Zachytáva zvieratá a prírodné scenérie. Na otázku, aký má vzťah k prírode a zveratkám, odpovedal: „Pozitívny. Prekvapko? 😀 ”

Doma má šesť zebričiek austrálskych, sú to vtáčiky. To sú jeho domáci miláčikovia. Za poznaním a dobrodružstvom sa mu podarilo prejsť všetky kontinenty okrem Antarktídy. Aké sú jeho najkrajšie miesta?  „Na Slovensku dolný tok Moravy, záhorský aj rakúsky breh. Vo svete Delta rieky Okawango v Botswane a Galapágy,” prezradil známy karikaturista a publicista, ktorý napísal aj cestopis Pekelný raj. Je o Afrike, o kontinente, ktorý nadovšetko miluje a stále sa tam vracia. O jej stále ešte nespútanej prírode a živloch, o divo a slobodne žijúcich zvieratách, o obdivuhodných, krásnych ľuďoch a ich spôsobe života, ktorý sa snažia uchovať.

Morský leguán je eleguán. Meria až 1,5 metra a žije výlučne na Galapágoch.

Tento pohoďák má rád tvrdo pod hlavou

Raja bodkovaná, alebo orlia (Galapágy 2016)

Toko žltozobý (Ormo valley 2019)

Útok kane močiarnej na labuť. Pri nálete zozadu ju ďobla do hlavy. Podľa reakcie to labuť určite zabolelo.

To nie je bobor, ale nutria riečna. Má oranžové zuby, bobor má biele

Nikdy by som nepomyslel, že kamzíka sa dá takto nafotiť superjednoduchým Nikonom 1 J4

Vycestovať na ďaleký ostrov, kde sa vraj občas môže vyskytnúť rarita: veľký sťahovavý motýľ, ktorý tam doletí cez oceán z úplne iného kontinentu. A napriek mizivej pravdepodobnosti ho tam naozaj stretnúť. A odfotiť. Monarch. Je nádherný.

Divá sviňa (Vrátna, október 2019)

Psssssst! Náčelníkovi sa drieme. (Etiópia, 2017)

Predavač banánov. Sa urodilo. Afrika 2015, Bujumbura (Burundi)

Autor: Marta Kanalová, foto: archív Mikuláša Sliackeho