Jedinečná katalpa v Hnúšti

Do mestečka Hnúšťa zvyknem chodievať. Nevedela som však, že tam rastie vzácny strom. Upozornila ma na to miestna aktivistka Mária Zdechovanová, ktorá chodieva často na prechádzky do parku.

Chránená katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides Walt.) sa nachádza v Záhrade prvého mája. Za chránený strom bola vyhlásená v roku 1996 z dôvodu jej biologického a architektonického významu.  Predstavuje najväčší exemplár v Stredoslovenskom regióne. Jedinečnosť tohto druhu v rámci celého Slovenska zvyšuje jeho netypický, čiastočne poliehavý rast. Je dominantou parku, ktorý tu založil koncom 17. storočia zemepán Fájy. Park bol neskôr známy pod názvom Mariássyho záhrada.  Obvod kmeňa je 396 cm, výška stromu je 11 m, priemer koruny je 12 m, vek viac ako 170 rokov.

Tento strom nie je pre naše končiny obvyklý. Pôvodne je rozšírený v juhovýchodnej časti severoamerického kontinentu, od Georgie cez Floridu a Mississippi do Luisiany. Do Európy sa dostala okolo roku 1726.

„Katalpa kvitne na Petra a Pavla. Má nádherné, biele kvety podobné ako pagaštan. Vždy ma očaria. V minulosti, keď žili Mariássyovci, tak tam bývalo pódium, kde sa konali posedenia s hudbou. Za socializmu bol park premenovaný na Záhradu prvého mája. Je tam detské ihrisko, neďaleko je amfiteáter a Múzeum socialistických kuriozít. Do parku chodievajú na prechádzky rodiny s deťmi i zaľúbené páry,“ prezradila Mária Zdechovanová.

Text: Marta Kanalová, foto: Marta Kanalová, Viliam Vaš