Pohľad z chrbta koňa

Hovorí sa, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa. Jazda na koni upokojuje a pre mnohých je akýmsi druhom relaxu. Potvrdili to aj ľudia, ktorí navštevujú Klub priateľov koní a rekreačného jazdenia v rekreačnej oblasti Zelená voda-Kurinec pri Rimavskej Sobote.

Ako prezradila Tamara Polláková z Rimavskej Soboty, jazda na koni pre ňu znamená oddych a relax. Baví ju, napĺňa a do klubu chodieva rada. Na koni jazdí päť rokov. Vanessa Sallaiová je tiež z Rimavskej Soboty. Na svet sa díva z chrbta koňa už deväť rokov. „Koníky som mala rada odmalička. Najprv sme ich s rodičmi chodievali iba pozerať. Neskôr som začala jazdiť. Keď mám zlú náladu, tak vždy sem prídem a zabudnem na starosti,“ prezradila nám. Do klubu chodieva vyše dvoch rokov aj Noémi Gál zo Šimonoviec. Pozitívny vzťah ku koňom má od útleho detstva a jazdenie jej prirástlo k srdcu od prvej chvíle.

Do jazdeckého klubu chodievajú aj rodiny s deťmi. Počas našej návštevy sme tam objavili Martinu Kováčovú s partnerom Milanom Majanom a dcérkami Lesankou a Jaskou z Oždian. „Na koni som jazdila ako dieťa. Opäť som sa k tomu vrátila po rokoch, popri sedavej práci. Je to úžasný, najkrajší pocit na svete, keď splyniem s koňom,“ povedala Martina Kováčová, ktorá k láske k týmto nádherným zvieratkám vedia aj svoje deťúrence.  

Klub priateľov koní a rekreačného jazdenia funguje už trinásť rokov ako občianske združenie. Schádzajú sa tu ľudia, ktorí inklinujú ku koňom. „Čo sa týka cieľov klubu, chceli sme širšej verejnosti sprístupniť kontakt koníka, pretože je to ušľachtilé zviera a ľudia sami vytvorili dopyt, po tom, aby jednoducho takáto spoločenská objednávka vznikla,“ vyjadril sa manažér a tréner Ivan Sihelský. Dodal, že zmyslom klubu  je rozvíjať sa jednak v športovej činnosti, nezanevrieť ani  na širokú verejnosť, ktorá má možnosť rekreačne jazdiť. Na koni môžu jazdiť aj tehotné ženy,  deti do troch rokov i starí ľudia. Vek teda nie je prekážkou.

„Športová činnosť je v našom klube rozvinutá vo veľkej miere, ale nie je prioritou. Vždy sa však medzi ľuďmi, ktorí sem chodievajú jazdiť, nájdu takí, ktorí sú veľmi šikovní a nie je problém uplatniť sa na trhu jazdeckej pôsobnosti a dosahovať krásne výsledky. Roky nosíme domov tituly Majstrov Slovenska v drezúrnom jazdení, v parkúrovom jazdení, je tu plejáda výborných športovcov, ktorí tu jazdili od malička a dosahujú vynikajúce výsledky, čím reprezentujú samotný klub, mesto a región,“ poznamenal Ivan Sihelský.

Text a foto: Marta Kanalová