Halloweenský kocúr

Tohto krásavca, halloweenského čierneho kocúra do redakcie poslala Lenka Štěpánková z Kuníc pri Prahe. Má tri roky a zaujímavé meno Pavel Saturnin. Volajú ho však Pavlíček.

Lenka o sebe prezradila, že zvieratká miluje, hlavne koníky. Dokonca má vlastného. Pozitívny vzťah má aj ku psíkom a mačičkám. Čierny kocúr Pavlíček zapózoval ako model pri vyrezávanej tekvici.

Tekvice sa od nepamäti spájajú s jeseňou, ako aj s keltským sviatkom Halloween. Ten sa oslavuje podvečer a v noci 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých. Jeho tradícia pochádza zo starodávneho keltského sviatku Samhain. Hovorí sa, že Kelti týmto sviatkom oslavovali ukončenie leta a začiatok zimy. Bol to sviatok, ktorému ďakovali za úrodu.

Taktiež sa snažili komunikovať s duchmi, prinášali dary zosnulým predkom či veštili, aká bude nadchádzajúca zima. Verili, že v túto čarovnú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa veriac, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich nechajú na pokoji. 

Na Slovensku má však oveľa väčšiu tradíciu Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. Rodiny v tieto dni spoločne navštevujú kostoly, cintoríny, na hroby kladú sviečky i vence z kvetín.

Autor: Marta Kanalová, foto: Lenka Štěpánková, Kunice