Ježko v noci buntoší

Zaujímavého domáceho miláčika má Patrik Kopecz z Rimavskej Soboty. Je ním ježko, presnejšie samec ježka afrického (bielobruchého). Má necelé štyri mesiace a dostal nezvyčajné meno Autík (autista), oslovujú ho však Ježo.  

„Meno dostal po prvej noci, kedy mal pekne zariadené veľké nové terárium. Mal tam rôzne, pre neho nové predmety, na skúmanie. Ježko si však celé terárium do pár minút prevrátil hore nohami, upratal podľa seba a robieva to pravidelne. Teda žije vo vlastnej bubline ako autisti, nechcem tým však uraziť osoby, ktoré takouto poruchou trpia,“ prezradil Patrik Kopecz, ktorý v minulosti choval chameleóna jemenského a agamu bradatú. Pre ježka sa s priateľkou rozhodli preto, nakoľko je to nenáročné zvieratko, ktoré vydrží doma samé. Obaja sú totiž dlho v práci a ježko je nočný tvor, čiže prespí celý deň.

„Ježko je relatívne nenáročné zvieratko na chov. Je vhodný aj k deťom. Dá sa prirovnať ku chovu škrečka, akurát potrebuje väčší výbeh. Odporúča sa s rozmermi 150x50x50 cm, s rôznymi predmetmi, ktoré treba pravidelne obmieňať, aby mal vždy niečo nové na spoznávanie. Vhodné sú rôzne úkryty, prekážky, koliesko alebo behací tanier, nakoľko ježko môže trpieť obezitou, a preto potrebuje aktivitu. Je dobré ho vyberať von na gauč a priestorov bytu, aby skúmal nové prostredie a bol aktívny,“ poznamenal Patrik.

Dodal, že nakoľko je ježko nočný tvor, odporúča sa ho brať na ruky jedine pred večerom, aby si zvykol na pach a bol pokojný. Nedá sa ho však extra hladkať, pretože má pichliače. Toto zvieratko je kŕmené mačacími granulami s nízkym obsahom tuku kvôli obezite, ako maškrtu dostáva múčne červy, praženicu alebo ovocie, obľubuje jablká, ale v malom množstve, aby nedostal hnačku. Musí sa chovať pri izbovej teplote okolo 24 stupňov Celzia a každý deň mať prístup k pitnej vode.   

„Je príjemným spoločníkom, akurát si treba zvyknúť na to, že v noci buntoší a so všetkým búcha. Prerába terárko a neustále behá. Mne to osobne nevadí, ale moja priateľka sa často na ježkovo buntošenie zobudí,“ smeje sa Patrik Kopecz. Rozkošné zvieratko rado skúma nové veci. Spoznáva ich tak, že do nich hryzie. „Aj mňa raz ježko uhryzol a odtlačok jeho zubov mi zostal ako pamiatka. Aj moju priateľku uhryzol do nohy. Každý deň sa tento spoločník postará o zaujímajú príhodu. Keď sme ho raz brali taxíkom na návštevu, tak vodič zostal zaskočený, pretože takéto niečo ešte neviezol. Mimochodom, náš ježko nenosí na chrbte ovocie, ako sa hovorí,“ povedal na záver Patrik.

Text : Marta Kanalová, foto: Patrik Kopecz