Zvieratká v Astroparku

Mnohých návštevníkov rimavskosobotskej hvezdárne okrem iného zaujal aj Astropark. Jeho rozloha ja asi 1 ha a nájdete v ňom okolo 200 druhov rastlín. 

Okrem stromov a kvetín chodievajú do Astroparku aj zvieratká. Objektívom fotoaparátu ich zachytila Danka Rapavá, pre ktorú je fotografovanie niekoľko rokov vášňou. Prezradila nám, že kedysi, keď bol plot všelijaký, tak tam prišli aj srnky.

„Mali sme tam aj matematicky nadané bažanty. Akonáhle bola zasiata kukurica, prišli v presných intervaloch a vyďobali ju zo zeme. Bolo vidno pravidelné jamky, žiadne rozrytie. Išli naisto. Tento rok som v Astroparku videla lietať aj dudky. Nikdy predtým tam neboli. Nedávno som jednu babôčku nosila na ruke, aby sa zohriala,“ povedala Danka Rapavá. Obletovalo ju aj šidlo modré (vážka). O takomto čase je to už zriedkavé, a tak si Danka povedala, že tento samček sa prišiel zrejme rozlúčiť.

„V jazierku bývala aj užovka. Raz sa presťahovala na niekoľko dní do suda s dažďovou vodou. Bola v ňom ponorená motyka a ona sa krásne o jej rukoväť navinula. Páčilo sa jej tam. V jazierku kedysi bývali aj zlaté karasy. Jedného sme pre istotu vzali na jeseň do akvária, aby prežil zimu, a potom už zostal s nami. Bol veľmi krotký, a keď sme išli okolo akvária, vždy prišiel k ruke. A tak bol s nami niekoľko rokov. Keď prišiel jeho čas, aby dlhšie vydržal, syn mu napustil vodu do vane, aby mu bolo lepšie. A keď už plával hore bruškom, dal mu umelé dýchanie. Žil ešte pár dní,“ zaspomínala si Danka. Dodala, že každú zimu kŕmia vtáčiky a býva ich v Astroparku hodne. Aj glezg jej chodil na okno spolu so stehlíkmi. Samozrejme, že nemožno zabudnúť ani na psíka Baka, pre ktorého je Astropark domovom.

Text: Marta Kanalová, foto: Daniela Rapavá