Hlina a zvieratá

Alojza Hlinu netreba zvlášť predstavovať. Je známym konzervatívnym politikom, bývalým poslancom NR SR, občianskym aktivistom, ako aj podnikateľom v gastronómii. Má však pozitívny vzťah k prírode a zvieratkám. Jeho srdcovkou sú najmä kone.

Na druhej strane sa vie postarať o rozruch na politickej scéne a upriamiť na seba pozornosť aj prostredníctvom zvieratiek. V marci 2010 priviezol pred Národnú radu SR desať oviec. Upozorňoval na to, že Slováci nie sú žiadne hlúpe stádo. Protestoval tiež tak proti alkoholu v parlamente.  

V januári 2013 protestoval proti organizovaniu konského póla v Liptovskom Hrádku. Vysadol na koňa a vyjadril tak svoju nespokojnosť s tým, že milionári v norkových kožuchoch sa idú predvádzať tam, kde žijú najchudobnejší občania Slovenska. Určite si mnohí spomínajú aj na to, keď chodil po Bratislave s koníkom Pejkom, či na konskú kampaň s podtitulom: „Zdvihnite hlavu hore. Nebojte sa. Ak chcete vidieť jazdca na koni, musíte zdvihnúť hlavu.“

Alojz Hlina na svojom FB profile zverejňuje zaujímavé statusy. Nedávno tam napísal krátku filozofickú úvahu nad prasatami:  

Bača na našom salaši sa ma pýta: „Chliev je prázdny, mám kúpiť malé prasatá?”

Hovorím : „Kúp! Prázdna maštaľ, prázdny chliev, hotové nešťastie.”

Včera som bol na salaši pozrieť, ako robia presklenú terasu na zimu a pozrel som do chlieva. V ňom títo dvaja krásavci.

Dovolím si malé filozofické zamyslenie nad prasatami . Bol som vychovaný na Orave, kde v chlieve boli biele prasatá. Zisťujem, že sú aj iné. Existujú nielen biele prasatá, ale aj čierne prasatá, dokonca existujú aj čiernobiele prasatá. Je potrebné zobrať to na vedomie. Svet je rôznorodý a v tom je krásny.

My v redakcii na margo tejto Lojzovej filozofickej úvahy dodávame, že prasiat je naozaj dosť i medzi ľuďmi a sú rôzne… Tým nechceme urážať prasiatká ako živočíchy.

Text: Marta Kanalová, foto: archív Alojza Hlinu