Dekanove závodné holuby

Rastislav Polák je pre veriacich známy ako kňaz a dekan rímskokatolíckej cirkvi, farnosti v Rimavskej Sobote. Mnohí však nevedia, že jeho záľubou je chov poštových holubov, s ktorými sa zúčastňuje aj pretekov. Venuje sa tomu osem rokov.

Tvrdí, že chov poštových holubov je pre neho hobby, odreagovanie sa od každodennej práce kňaza, pričom sa stretáva s ľuďmi, ktorých by za iných okolností nespoznal.

„Keď som prišiel ako farár do Jesenského, tak som tam našiel jednu voliéru po mojom predchodcovi. Napadlo ma, že by som sa tomu mohol venovať. Hovorievam, že sa venujem vrcholovému športu, že chovám poštové holuby a chodievam s nimi aj na súťaže,“ hovorí Rastislav Polák. Dodáva, že športovanie s poštovými holubmi je veľmi náročné, pretože sú citlivejšie na elektromagnetické pole. Všetko, čo sa prenáša vzduchom, narúša ich orientáciu, vrátane internetových a mobilných sietí, čo v minulosti nebývalo. Na druhej strane je aj veľa dravcov.

Súťažné trate sa rozdeľujú na krátke (do 300 km), stredné (do 500 km) a dlhé (do 1000km). V súťaži ide predovšetkým o rýchlosť. Holub pritom môže dosiahnuť rýchlosť aj 100 km za hodinu. Predtým, keď sa holuby vypustia, musia nabrať smer. Samozrejme, že pretekár musí doletieť do cieľa, teda do holubníka svojho majiteľa. Nie každému sa to podarí a po ceste sa stratí. 

„Závodné holuby musia mať špeciálnu stravu, dostatočný prísun vitamínov a elektrolytov, ktoré zadržiavajú v organizme vodu, aby sa nevysilili. Musím sa o ne starať aj po zdravotnej stránke, pravidelne ich preliečujem. Samozrejme, že v holubníkoch je potrebné dodržiavať hygienu,“ poznamenáva Rastislav Polák, ktorý má v súčasnosti desať chovných párov. Celkovo chová okolo 100 poštových holubov. Len pár z nich má šancu stať sa úspešnými pretekármi. Každej súťaži však predchádza tréning.  

„Tréning spočíva v tom, že holuby začnete vyvážať na iné miesta. Oni sa vracajú tam, kde sa narodili. Osobne ich v rámci tréningu vyvážam do Čerenčian, za Ožďany, do Pincinej, Lučenca, Kriváňa i do Zvolena. Dobré holuby sa musia vrátiť,“ prezradil vášnivý chovateľ, ktorého holuby počas súťaže lietajú na čipy. Pri jeho záľube mu pomáha aj mačka. Pomenoval ju Mimi, po svojej neteri. Ako deratizér odháňa hlodavcov, aby neroznášali choroby. Chodieva síce aj popod holubník, ale okrídlených športovcov sa ani nedotkne.

Text a foto: Marta Kanalová