Najatraktívnejší je krokodíl

Ekorelax – skromná tabuľa pri vchode do staršej šedej budovy na Hviezdoslavovej ulici v Rimavskej Sobote označuje jedno z oddelení Centra voľného času Relax, ktoré funguje už 26 školský rok.

Jeho hlavným cieľom je vytvorenie fungujúceho uceleného systému environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v oblasti životného prostredia, so zameraním na deti a mládež. Možno povedať, že najväčšou zaujímavosťou je minizoo. Navštevujú ho školáci nielen z mesta Rimavská Sobota a okresu, ale aj z iných regiónov.

„Tu môžete obdivovať stálu expozíciu živých zvierat, v ktorej možno vidieť  akváriá s rôznymi druhmi akvarijných rýb, teráriové živočíchy, ako napr. krokodíla – kajmana trpasličieho, užovku červenú, gekončíky nočné, agamu bradatú, koralovku, tarantuly, vtáčkare, korytnačky písmenkové ozdobné vodné, suchozemské korytnačky či leguána zeleného. Nechýba ani hmyz – múčne červy,  pakobylky indické a drapľavé, šváby, vtáky – papagájce vlnkované, korely chochlaté, rozely pestré a hlodavce – myši a potkany, pieskomily, chrčky , morčatá,zajace, králiky, činčily, degu,“ prezradila poverená riaditeľka CVČ Relax Dana Spišáková.

Podľa jej slov je pre všetkých návštevníkov najatraktívnejší krokodíl, ale deti majú najradšej srstnaté zvieratká, ktoré môžu hladkať, kŕmiť a pohrať sa s nimi. „Naposledy sme mali krokodíla siamského, ktorý bol niekoľko rokov obdivovaným klenotom ale je už minulosťou. Znova je už vo svojej domovskej ZOO v krokodílej farme v Protivíne v Čechách. Dorástol do takých rozmerov, že sa už nezmestil do terária, ktoré zostalo po ňom poškodené a teraz ho opravujeme. V súčasnosti máme vzrastom menšieho krokodíla. Kajmana trpasličieho,“ prezradila D. Spišáková.

Krmivo pre zvieratká získavajú z rôznych zdrojov, väčšinou sponzorsky. Pre odpady zo zeleniny chodievajú do rôznych jedální v meste, predajní zeleniny a ovocia alebo veľkoskladov. „V poslednej dobe je naším veľkým sponzorom obilnín Gemernákup v Rimavskej Sobote, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Podstielku – hobliny nám tiež sponzorsky dodávajú rôzne prevádzky drevovýroby v našom okolí. Sme vďační za každú pomoc od ľudí, hlavne v tejto dobe, keď je naša činnosť s deťmi obmedzená. Počas školského roka nám deti nosia rôzny odpad z domácnosti, zvyšky ovocia, zeleniny, suchý chlieb a pod. Pred budovou Ekorelaxu máme aj zbernú nádobu na krmivo pre zvieratá. Čo nevieme zabezpečiť sponzorsky, musíme zakúpiť, hlavne rôzne vitamíny, krmivo pre ryby a rôzne iné potrebné komponenty. Starostlivosť o minizoo je náročná, vyžaduje dennodennú starostlivosť počas celého roka,“ poznamenala D. Spišáková.

Text: Marta Kanalová, foto: archív CVČ Relax Rimavská Sobota