Šikovné, maličké včielky

Pavel Kantárik z Hrachova sa roky venuje včelárstvu. Zaujalo ho, keď viudel u brantranca, ako pracuje so včelami. Napokon sa rozhodol, že ich začne chovať.

„Môj otec s bratom sa venujú všelárstvu dvadsať rokov. Veľmi ich to chytilo. Tiež im chodievam pomáhať. Dostala som od včiel aj pár štípancov, dokonca som sa ocitla v nemocnici na infúzii. V každom prípade je zaujímavé sledovať, čo všetko dokážu tie malé stvorenia urobiť a z čoho máme úžitok aj my, ľudia,” prezradila dcéra Vierka Ľuptáková.

Dodala, že včielky sú veľmi zaujímavé. I keď sú maličké, urobia množstvo práce. Včielka žije približne tridsať dní. Cez deň zbiera peľ, nektár (med) a v noci z medu odparuje svojimi krídelkami vodu. Každá rodina má jednu matku. V úli je v čase sezóny okolo 50 000 včiel, v zime 17-20 tisíc. V máji majú včielky tzv. mladosť, ktorá sa najviac prejavuje rojením. V júli, auguste a septembri sa liahnu matky dlhoveké, aby sa zachoval rod. V septembrí sa včelstvo prikrmuje, aby prežilu celú zimu až do jari.

„Zbierame aj peľ a vytáčame med. Med je rôznorodý. Na začiatku je kvetový, z prvých kvetov a stromov, potom agátový, lipový, slnečnicový. Sú ľudia, ktorí točia aj horský med. Vytáčanie medu je veľmi náročné, ale zaujímavé,” poznamenala Vierka.

Zdroj: Vierka Ľuptáková, Hrachovo