Žriebätám som sa nepáčil

Farma v blízkosti Rimavskej Soboty, neďaleko vysielacích veží pri Uzovskej Panici, je na odľahlom mieste od spevnených ciest. Nachádza sa v Novom Mikulove.

Ale zvieratá tam chovajú rôznorodé. Od hydiny tam nájde človek takmer všetko. Ale my sme tam išli najmä kvôli jazdeckým fotografiám pre vtedajšiu politicko-spoločenskú internetovú stránku Gemerland.

Prezreli sme si celý areál nepárnokopytníkov a videli sme tam jazdecké, ťažné, dospelé, mladé ale aj staršie kone. Na mňa však najviac zapôsobil pohľad na nádherný párik mladých žriebät. Ale len do chvíle, kým nezbadali na mojom krku priateľkin blýskajúci fotoaparát, s ktorým som ju chcel fotiť pri cválajúcich žriebätkách.

Pche, vraj žriebätká! Zrazu sa z nich vykľujú divoké mustangy a smerujú rovno na mňa. Našťastie, pár krokov odo mňa, zdúpnejú od môjho obranného blesku. Hrozivo zaerdžia a vzpínajúc sa na zadných sa blížia čoraz nástojčivejšie ku mne. Podvedome sa tlačím k blízkemu plôtiku, ale ešte nezapieram svoje dnešné profesionálne poslanie- urobiť fotky neskrotených žriebät. V tom momente by sa mi ani steblo slamky nevopchalo do inkriminovaného miesta môjho tela…

Hrdinsky sa krčím pri plote a majiteľka koníkov sa ich snaží skrotiť. Koníky, nedbajúc na chlácholenie, vidia iba terč svojho útoku. Až vtedy si uvedomujem, že ich zrejme dráždi to čierne čudo v mojich rukách. A tak schovávam foťák za môj chrbát a aj žriebätka so troška uspokojujú. Žeby zlé mladícke skúsenosti pri ich narodeninovom fotení?

Text: Viliam Vaš, foto: Marta Kanalová