Pozitívny vzťah k prírode

„Vzťah k prírode sa nedá naučiť bez toho, aby sme ten pocit nezažili. Ak chceme svoje deti naučiť k pozitívnemu vzťahu k prírode, musíme ich tam jednoducho zobrať a pravidelne sa tam vracať,“ píše na sociálnej sieti Mirka Turisová z dedinky Hrachovo pri Rimavskej Sobote.

Dodáva, že možno by bolo niekedy lepšie vymeniť návštevu nákupného centra alebo klasického detského ihriska a vybrať sa na prechádzku do blízkeho lesa, ktorý im ponúka omnoho viac preliezok, hier a zaujímavých aktivít, ako by sme si dokázali predstaviť. Mirka mala od malička pozitívny vzťah k prírode, keďže vyrastala priamo pod lesom a prírodu vnímala ako neoddeliteľnú súčasť svojho života.

Preto, aj teraz, keď má možnosť, trávi čas v prírode so svojou rodinou. Navštevujú prírodu kdekoľvek, kde sa rozhodnú ísť. Väčšinou sú to prechádzky v lese v blízkom okolí, no občas sa vyberú aj na celodennú túru do vyšších polôh – Ďumbier, Kráľová hoľa či Chopok.

„Zvieratká rovnako ako prírodu zbožňujem od malička. Keďže som vyrastala na dedine, kde mal skoro každý nejaké zvieratká, nevynímajúc našu rodinu, aj tie mi prirástli k srdcu. Nepoznám dieťa, ktoré by nemalo rado zvieratká. Moji rodičia chovali kozy, prasiatka, sliepky, kačky, morky, zajace a vždy sme mali psíka či mačičku,“ prezradila sympatická Mirka.  

Podľa jej slov, keďže doba sa trošku zmenila, v súčasnosti sú podmienky iné, už hospodárske zvieratká nechovajú. Radosť im však robia mačička Micka a psík Bella. „Mačička si nás našla sama na jednej prechádzke, kde prišla k nám ako malé mačiatko, zničená, so zlomenou labkou a na tele mala miesto bez srsti. Srdce mi nedovolilo, aby sme ju nechali tam, tak sme ju vzali domov. Navštívili sme veterinárne zariadenie, kde nám povedali, že s labkou sa už žiaľ nedá nič robiť, zranenie je staršieho dáta. Ale, ako sa vraví, zázraky sa dejú a mačička sa postupne dala do poriadku a dnes je z nej už krásna mladá dáma. Ďalším zvieratkom je psík Bella. Kúpili sme ho dcére Pavlínke, ktorá si neželala pod stromček nič iné len psíka, a tak do našej rodiny pribudol jej ďalší člen. Každé zvieratko je niečím výnimočné a každé nám dáva veľa lásky nezištne a navyše si myslím, že aj deti potrebujú mať nablízku nejaké zvieratko, ktoré ich poteší a naplní nezištnou láskou,“ poznamenala Mirka Turisová, ktorá 27 rokov pracovala v klasickom zamestnaní, kde sa po určitom čase začala cítiť nekomfortne a mala pocit vyhorenia. „Uvedomila som si, že ďalej to už nemôže byť moja cesta a ako to väčšinou býva, práve vtedy sa objaví niečo nové, čo nám ukáže inú cestu. Rovnako to bolo aj v mojom prípade, kedy som sa stretla s možnosťou, ako si ochrániť svoje peniaze pred znehodnotením a táto myšlienka ma nadchla, pretože vždy som mala v sebe potrebu ľuďom nejakým spôsobom pomáhať. Tak som sa rozhodla zmeniť profesiu a venujem sa profesionálne investovaniu do zlata, pretože mi to celé dáva zmysel,“ povedala na záver Mirka.

Text: Marta Kanalová, foto: archív Mirky Turisovej