STOP smrtiacim kožušinám

Obchod s kožušinami je smrtiaci biznis. Každý rok trpí a zomiera pre svoju kožušinu približne 100 miliónov zvierat. Drvivá väčšina z nich je držaná v intenzívnych kožušinových chovoch. Zvieratá ako líšky, norky, psíky medvedíkovité a činčily strávia celý svoj život zavreté v malých drôtených klietkach a nakoniec sú zabité a stiahnuté z kože kvôli takzvanej móde.

Takýto systém chovu v holých klietkach spôsobuje nielen obrovské utrpenie zvierat. Najnovšie sa potvrdilo, že predstavuje aj závažné riziko pre verejné zdravie. Stiesnené podmienky, chabá hygiena, stres, zranenia a choroby, minimálna veterinárna starostlivosť a nedostatok genetickej pestrosti spoločne znamenajú, že kožušinové farmy vytvárajú ideálne podmienky na prenos vírusov a na ich mutovanie, ktorým vznikajú nové kmene.

Zvieratá nakazené vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, boli nájdené na stovkách norkových fariem v štátoch ako Holandsko, USA, Dánsko, Švédsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko, Španielsko a Litva. Na farmách v Dánsku už vírus zmutoval na nové kmene, ktoré následne infikovali ľudí. Vážne obavy vyjadrili odborníci a odborníčky na prevenciu chorôb vrátane Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré v novembrovej správe uviedlo, že evolúcia vírusu u norkov by mohla oslabiť účinnosť budúcej vakcíny u ľudí. V tejto správe sa takisto uvádza, že “pokračujúca nákaza vírusom SARS-CoV-2 na norkových farmách môže nakoniec viesť k vzniku ďalších variantov vyvolávajúcich obavy”.

Vlády na túto krízu nemôžu reagovať jednoducho usmrcovaním miliónov zvierat s tým, že následne farmárom dovolia vrátiť sa k starej praxi, akoby sa nič nestalo. Otrasné podmienky na kožušinových farmách z nich robia tikajúcu časovanú bombu pre riziko šírenia pandemického ochorenia. Odborníci a odborníčky na prenos chorôb varujú, že pokiaľ budeme zvieratá naďalej držať v podmienkach, ktoré ich privádzajú za hranice ich fyzickej a psychickej odolnosti, bude nástup nového smrtiaceho vírusu len otázkou času.

Dvadsať krajín sa už vydalo na cestu zákazu chovu zvierat na kožušiny, pretože je krutý, zastaraný a nepotrebný. Vo svetle nových dôkazov o tom, že kožušinové farmy môžu taktiež zohrávať úlohu rezervoárov smrtiacich vírusov, rovnako ako vytvárať nové vírusy, vyzývame všetky krajiny, aby zakázali kožušinové farmy, a vyzývame všetkých lídrov a líderky G20, aby verejne uznali, že kožušinový chov musí skončiť.

Petíciu môžete podpísať na: https://humannypokrok.sk/stop-smrtiacim-kozusinam/

Zdroj: Združenie Humánny pokrok