Obliekaj sa zodpovedne

Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy.

Tzv. „fast fashion“ (rýchla móda) je neprehliadnuteľnou hrozbou pre našu planétu. O jej dopadoch informuje januárová výzva v rámci pokračujúcej kampane Zatoč s odpadom z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

Vzdelávacia a osvetová kampaň SAŽP, zameraná na predchádzanie vzniku odpadu, pokračuje aj v novom roku. Po vianočnom období majú deti, žiaci, pedagógovia a verejnosť možnosť zapojiť sa do januárovej výzvy venovanej udržateľnej móde. Téma výzvy „Obliekaj sa zodpovedne!“ má tiež poukázať na viaceré hrozby módneho priemyslu, od využívania detskej práce až po znečisťovanie životného prostredia.

Napríklad za rok 2018 predstavoval textilný odpad na Slovensku približne 10,6 kg na jedného obyvateľa, spolu 57 721 ton odpadu z textilu a obuvi. Tento odpad putuje prevažne na skládky, prípadne do spaľovní. Situáciu dlhodobo zhoršuje tzv. „fast fashion“ čiže rýchla móda, ktorá ponúka tisíce štýlov a najnovších trendov, nový tovar na sklade je každých pár dní. Typické sú pre ňu lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje znehodnotenie oblečenia po niekoľkých vypraniach. Navyše sa z neho pri praní uvoľňujú mikroplasty, ktoré nezachytia ani čistiarne odpadových vôd.

Zatiaľ čo tzv. „fast fashion“ je teda neprehliadnuteľným problémom pre našu planétu, „slow fashion“ môže byť jeho riešením. Spomaľuje životný cyklus oblečenia, proces jeho výroby, nákupu, nosenia a následného vyradenia. Cieľom je zvýšiť životnosť oblečenia a jeho kvalitu. Pomalá móda by sa mala stať dôležitou súčasťou nového konceptu obehovej ekonomiky, kde je oblečenie a textil v obehu tak dlho, ako je to len možné. Znižujú sa tak nároky na nové prírodné zdroje na jednej strane, a tiež množstvo vzniknutého odpadu na strane druhej.

SAŽP v rámci januárovej výzvy prináša niekoľko tipov, ako eliminovať dopady rýchlej módy a obliekať sa zodpovedne:

1. Starostlivo uvažovať, aký kus oblečenia potrebujeme nevyhnutne do svojho šatníka doplniť. 

2. Zaobstarať si ho tak, aby bol finančne výhodný a zároveň šetrný k prírode.

3. Navrhnúť si a ušiť si vlastné módne kúsky.

4. Vyrobiť nový kus oblečenia zo starého (upcycling).

5. Vymeniť si kus za kus na swape alebo malej výmennej akcii v škole, medzi priateľmi.

6. Požičať si oblečenie na príležitosť od kamarátky/kamaráta, rodiny.

7. Nakupovať v bazáre či v secondhande.

8. Kúpiť si oblečenie od lokálneho výrobcu s dobrým menom, zodpovednou značkou.

Viac informácií o výzve a o spôsobe zapojenia nájdete TU.

Zdroj: www.zmos.sk, foto: Pixabay.com