Spišský hrad s úžasným výhľadom

S priateľom cestujeme každé leto na Slovensko, navštíviť svoju rodinu. V jeden rok, keď sme sa u jeho rodičov stretli aj s jeho tetou a troma malými bratrancami, sme sa rozhodli pre víkendový výlet na Spišský hrad.

Je to jeden z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Jeho súčasťou je aj kaplnka sv. Alžbety a rytierska sieň, ktoré vybudoval v 15. storočí Štefan Zápoľský. Na hrad sme šli  pešky z parkoviska pod ním. Cesta trvala tak desať minút, kľukatila sa a mierne zvyšovala. Keď sme tam dorazili, na strednom nádvorí na nás čakali stánky s občerstvením a suvenírmi.

Hrad je dosť obsiahly a skladá sa z niekoľkých častí: románske predhradie, horný hrad, románsky palác, dolné a stredné nádvorie, vyhliadková veža. Tú sme nenavštívili, pretože cesta na vrchol vedie po veľmi strmých a úzkych schodoch.

V hrade sa nachádza aj muzeálna časť. Tá zahrňuje expozíciu vojenských zbraní, či archeologických nálezov. Možno tu nájsť aj mučiareň či dobovú kuchyňu. Najviac zo všetkého ma zaujal úžasný výhľad na mesto a dolné nádvorie.

Pred cestou domov sme ešte stihli vystúpenie kúzelníka, ktorý svojimi trikmi zabával deti.  Na chvíľku sme si oddýchli od hyperaktívnych priateľových bratrancov, no nanešťastie sa neskôr začal dvíhať vietor a spustil sa dážď. Síce sme sa mu už nestihli vyhnúť a zmokli sme do nitky, ale bol to príjemne strávený dník.

Text a foto: Lea Szabóová, Brandýs nad Labem