Jovíka zaujímajú mandaly

Šesťročný kocúrik Joey, prezývaný aj Jovík, je bezpochyby pánom domu. Má ryšavú srsť a nádherné, jantárové oči a  vyžaduje si pozornosť. Ako nám prezradila jeho majiteľka Andrea Brašová z Rimavskej Soboty, vzali si ho z útulku.

„Túžili sme po mačičke a zároveň sme chceli pomôcť opusteným zvieratkám. Preto sme sa rozhodli, že si nového člena rodiny vezmeme z útulku. A tak sa aj stalo. Na Jovíka sme natrafili vo Zvolene. Hneď sa nám zapáčil. Vyhodili ho s dvoma ďalšími mačiatkami v krabici na ulicu, a tak sa ocitol v útulku. Síce sme si ho vyhliadli, ale z útulku sa nám ozvali, že si ho vziať nemôžeme, pretože je už sľúbený jednému pánovi. Navrhli nám ďalšieho, čierneho kocúrika. Súhlasili sme. Neskôr sa nám ozvali, že kocúrik u staršieho pána neostane z dôvodu vážnych zdravotných a rodinných problémov, takže si ho môžeme adoptovať. Potešili sme sa,“ spomína Andrea Brašková.

Vtedy mal Jovík tri mesiace. Bol maličký a vychudnutý. Dnes je z neho veľký, majestátny kocúr. Meno Joey dostal podľa televízneho seriálu Priatelia ako aj jeho dvaja bratia, s ktorými sa ocitol na ulici. Najradšej sedáva v kúpeľni na práčke, v lete sa vyhrieva na balkóne. Neodolá surovému mäsku. Kamaráti sa s vyše šesťročným zajacom.

„Keď je Ňufko v klietke, síce ho provokuje, ale keď pobehuje voľne, tak sa hrávajú. Ňufko sa však na rozdiel od Jovíka kúpe rád,“ smeje sa Andrea Brašková, ktorá je umelecká duša. Od detstva mala blízko k umeniu. Roky sa venuje rôznym technikám, v súčasnosti maľuje fixkami vlastné mandaly. Predtým vyfarbovala predlohy.   Maľovanie mandál ju ukľudňuje a dodáva pozitívnu energiu. Keď ich kreslí, vždy si pritom púšťa obľúbenú hudbu. Aj kocúrika Jovíka mandaly zaujímajú. Zvykne na nich sedávať. Zrejme je aj on umelecká duša.

„Mojim snom je naučiť sa pracovať s hrnčiarskym kruhom, vytvoriť si a namaľovať si vlastné hrnčeky,“ prezradila na záver krehká žena. Veríme, že sa jej sen splní.

Text a foto: Marta Kanalová