Priaznivé účinky šalvie

Šalvia lekárska je u nás známa od stredoveku. Látky, obsiahnuté v tejto bylinke, podporujú zdravé fungovanie dýchacích ciest, prirodzenú obranyschopnosť aj trávenie. 

Pomáha aj pri rôznych respiračných ochoreniach, zmierňuje nadmerné potenie, je vhodná k harmonizácii hormonálnej rovnováhy u žien v prechode a v období pred menštruáciou. Podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť.

Šalviovým nálevom si môžeme oplachovať vlasy po umývaní, zlepšíme tak stav vlasovej pokožky a zmiernime vypadávanie vlasov. 

Šalvia obsahuje v malom množstve látku tujón, ktorá je vo vyššom množstve riziková a môže poškodzovať pečeň. Avšak jeho množstvo v rastlinke je natoľko malé, že k akútnemu poškodeniu prakticky nemôže dôjsť. Preventívne je vhodné šalviu používať len po určitý čas.. Šalvia nie je vhodná pre epileptikov, tehotné, dojčiace ženy a malé deti. 

Odvar na kloktanie: 1 lyžica šalvie sa zaleje 250 ml vriacej vody a nechá 10 minút vylúhovať. Po scedení sa kloktá vlažným odvarom 3 x denne.

Šalviový čaj: 1 čajová lyžička sa zaleje 250 ml vriacej vody a nechá sa 10 minút vylúhovať. Po scedení sa pijú 1 − 3 šálky za deň.

Zdroj: www.mojalekaren.sk, foto: Pixabay.com