Drážďany, mesto baroka

Na našich potulkách sme v lete navštívili Drážďany, hlavné mesto Saska, ležiace v Nemecku. Toto mesto je tak veľké a nachádza sa v ňom množstvo zaujímavých pamiatok, že ich všetky za deň človek veru nestihne pozrieť.

Najprv sme zamierili do centra. Zaujali nás konské zápřahy, vezúce turistov, a rôzne štýly budov – historické budovy a repliky v barokovom štýle sa striedajú s modernými, z druhej polovice 20. storočia. Na námestí sme stretli pouličných umelcov, predvádzajúcich vtipné scénky.

Zaujímavosťou je nástenný obraz Kniežací sprievod, ktorý je sto jeden metrov dlhý a vytvorený z 25 tisíc kusov porcelánovej mozaiky. Znázorňuje panovníkov rodu Wettinov v jazdeckom sprievode. Alebo sklenená kupola v podobe lisu na citróny, zdobená zlatým anjelom, nachádzajúca sa na dome umenia. Ďalšie ikony Drážďan sú napríklad Semperova opera, Albertinum, zámok Pillnitz či kostol Frauenkirche (Mariánsky kostol). Ten je najznámejšou dominantou Drážďan a je to jedna z najväčších pieskovcových stavieb, ktorú svet videl.

Krásny pohľad je aj na katedrálu Najsvätejšej Trojice. Je čisto baroková a zdobí ju 78 sôch talianskeho architekta. Kam určite musíte zájsť, je komplex barokových budov Zwinger. Nechal si ho postaviť v 18. storočí poľský kráľ a saský kurfirst August Silný po vzore francúzskeho Versailles. Tento komplex a k nemu patriace záhrady sú pastvou pre oko. Areál dnes funguje ako sídlo múzeí, nájdete tam tiež Matematicko-fyzikálny salón, ktorý ukrýva zbierku historických hodín, nebeských glóbusov či geodetických prístrojov. Za zmienku stojí aj obrazáreň starých majstrov ako Peter Paul Rubensa, Rembrandta alebo Jan van Eycka.

Po nasýtení z histórie tohto mesta, sme sa ešte na chvíľu zastavili na Brühlovej terase, odkiaľ je nádherný výhľad na rieku Labe, a odpočinuli si v neďalekom parku.

Text a foto: Lea Szabóová, Brandýs nad Labem