Samoživitelia krkavce

Už mi to kolegyňa Anka (inak, profesionálka biologička) viackrát vysvetľovala- aký je rozdiel medzi krkavcami, havranmi a vranami.

Podľa jej odborného výkladu: Krkavec má klinovitý chvost, a ten ho odlišuje od havrana čierneho a vrany čiernej- najmä v lete.  Jedine, čo som si z toho opakovaného výkladu zapamätal, je že kavky sú iné. 😀 Ale nakoniec sa usmiala a povedala: všetko sú to z  čeľade krkavcovitých spevavcov.

Vraj, spevavce! „Krákajú/krákorajú ako choré vrany,“ sa hovorí v ľudovej reči. A veru, popri nich idete a cítia ohrozenie. Nebodaj im chcete zobrať ich ťažko  vybojovaný „žvanec“ a hneď spustia také bojové krákanie, že sa im radšej vyhnete.

Aj keď majú zobák kratší ako krkavce, predsa len budia rešpekt pri brehu Rimavy, kde zrejme majú blízko svoje hniezdoviská. A kráčajúc popri Kvetnej ulici v Rimavskej Sobote narazíte na bojové skupinky, kde z blízkych kontajnerov vyberajú svoju poživeň. Niekoľko rokov dozadu aj vtedajší primátor hovoril o dvojnohých havranoch, ktoré vyberajú kontajnery. Nevinné čierne dvojkrídlovce však nemajú nič spoločné s rozsýpaním nestráviteľných smetí! Krkavcovité bojujú len o zvyšky potravy, ktoré nekončia v ekokontajneroch.

Text: Viliam Vaš, foto: Marta Kanalová