Ujo Papier, alebo recyklácia

To je už možno aj 10 a viac rokov, ako do Rimavskej Soboty chodí Ujo Papier. Inak, je to žlté vozidlo, ktorým mladý vodič zbiera použité biele celulózové zlato z domácností v našom meste a okolí.

Zo začiatku to boli len nejaké kilá, možno tak 2-3 metrické centy papiera na jeden zvoz. Ale postupom rokov si ľudia v Rimavskej Sobote zvykli na to, že keď zhromaždia papier zo svojich domov  a odovzdajú ho do žltého vozidla, tak dostanú za svoju snahu a ekologický prístup aj servítky, papierové vreckovky, kuchynské utierky alebo rôzne druhy toaletného papiera.

Aj my sme si zvykli roky na to, že Ujo Papier- ako sme ho od začiatku familiárne nazývali (aj keď je o hodne mladší od väčšiny susedov na Gorkého ulici)- vždy chodí na čas (presne podľa žltého oznámenia, papierika nalepeného na vchodových dverách). Navyše, vždy je ochotný počkať na postarších občanov aj niekoľko minút a prípadne i presunúť „žlťáska“ o niekoľko metrov bližšie k ich vchodom.

A my? My sme sa za to desaťročie naučili neodhadzovať použitý papier do bežného komunálneho odpadu. Naopak, týždne ho zhromažďujeme- niekto v pivnici či na chodbe v debničke, iní zase vo vreci v predizbe- a čakáme na trúbenie Uja Papiera. Ja osobne, som často nosil použitý papier zo školských písomiek, starých cvičných zošitov, ale aj šalátové vydania predpotopných kníh (čítaj: komunistických balastov). Ako aj papier z mojej poštovej schránky na sídlisku Západ. Dokonca, aj mladší susedia často prispievajú do debničky na chodbe a jej majiteľka im za to dávala nejakú papierovú odmenu. Takto mnohé rodiny v Rimavskej Sobote prispievajú k recyklácii papiera, teda k jeho novému životu v použiteľnej forme- akú sme naznačili na začiatku článku.

Text: Viliam Vaš, foto: Pixabay.com, Facebook