Prečo vyrúbali zdravé stromy?

Smutný pohľad na vyrúbané zdravé stromy v Levoči sa naskytol Žanete Marekovej počas prechádzky. Udialo sa tak v lokalite pri tenisových kurtoch, ktorá je akousi vstupnou bránou do oblasti tzv. starého ihriska, kde začína cyklochodník, a chodievajú tam Levočania športovať.

„Prechádzku som absolvovala so zdvihnutou hlavou a snažila sa hľadať útechu v pohľade na nádhernú oblohu cez konáre stromov, pretože inak by som ju asi celú preplakala. Nemôžem uveriť, že pre dva bútľavé stromy, ktoré možno ohrozovali letnú terasu, prišli o život aj ďalšie dva. Tie boli úplne zdravé a niekomu skrátka prišlo vhod sa ich zbaviť lebo medveď… Lebo, vraj prekážali a bol z nich „bordel“,“ napísala na sociálnej sieti Žaneta Mareková, ktorej nie je ľahostajný osud našej planéty a stojí za tímom Zelené srdcia.

Zároveň dodala, že jeden zo stromov, majestátny gaštan, pamätal množstvo detských príbehov. Sama k nemu chodievala od útleho detstva. „Samozrejme aj so svojimi deťmi sme sa pri ňom vždy zastavili pozbierať hladké lesklé gaštany, ktoré, ako ma ešte starí rodičia učili, majú ochrannú a zázračnú moc. Nuž, tento gaštan už zázraky robiť nebude. Pravdepodobne skončí v nejakom kozube či v peci. Česť jeho pamiatke,“ povedala smutne Žaneta. Nemohla predýchať, keď padli dva zdravé stromy. Veď mohli tvoriť príjemný chládok pre ľudí, ktorí si po športovom výkone sadnú na terasu na limonádu. Nehovoriac o gaštane, ktorý bol akousi ikonou tohto miesta.  „Pochopím výrub dutých stromov. Prečo však padli zdravé, nechápem,“ dodala na záver Žaneta Mareková.

Text: Marta Kanalová, foto: Žaneta Mareková