Zatoč s odpadom

Vo februárovej výzve vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom  verejnosť vyzývajú zamyslieť sa nad tým, ako pristupujeme k elektronike, ktorú používame.

Základným pilierom minimalizácie vzniku odpadu je šetrná a menšia spotreba. Pri elektronike to znamená plne využiť jej potenciál a snažiť sa naplniť jej životný cyklus. Nenakupovaním toho, čo nepotrebujeme, docielime nielen znižovanie množstva elektroodpadu, ale aj znižovanie nákladov na recykláciu vzniknutého odpadu či na ťažbu nových surovín. Predchádzame tým aj devastácii životného prostredia a zneužívaniu lacnej pracovnej sily v rozvojových krajinách. V neposlednom rade sa tento prístup prejaví aj v našej peňaženke. Pri všetkých druhoch odpadu však platí jedna univerzálna pravda: Najlepší odpad je ten, čo vôbec nevznikne.

Februárová výzva SAŽP prináša niekoľko tipov, ako šetriť mobil/smartfón a tiež čas

1. Zamyslite sa nad životným cyklom svojho smartfónu. Ako často si kupujete nový a prečo?

2. Počas jedného týždňa si zapisujte zvyčajnú spotrebu batérie – percentá dobitia.

3. Počas ďalšieho týždňa vyskúšajte niekoľko nasledujúcich pravidiel na úsporu batérie:

  • Vypnúť funkcie, ktoré momentálne nepoužívate – Bluetooth, sledovanie polohy, dátové pripojenie a hlavne Wi-Fi ovplyvňujú spotrebu telefónu a väčšinu času nie sú potrebné.
  • Upraviť jas displeja – okrem batérie ocenia nižší jas displeja aj oči.
  • Využívať iba aplikácie, ktoré potrebujete – niektoré aplikácie zbytočne zaberajú pamäť telefónu a spotrebúvajú batériu, aj keď ich nepoužívate, napr. aktualizácie a prístup k internetu, prebúdzanie telefónu z režimu spánku, posielanie notifikácii.
  • Nabíjať častejšie a po menších dávkach – čím je ,,depth of discharge” (hĺbka vybitia) nižšia, tým viac nabíjacích cyklov batéria vydrží.
  • Využiť čas iným spôsobom – vytýčiť si hranice a pravidlá používania. Najlepšie je netráviť čas denne zábavou so smartfónom (sociálne siete, prehrávanie videí, chat, videohovory) viac ako jednu hodinu. 

4. Porovnajte nabíjanie telefónu v prvom a druhom týždni. Koľko percent batérie sa Vám podarilo ušetriť zavedením týchto opatrení?

Zdroj: www.zmos.sk, foto: Pixabay.com