Výstava psov DUO CACIB

Pred dvoma rokmi vo februári, sme sa išli pozrieť do Brna na dvojdňovú medzinárodnú výstavu psov DUO CACIB, ktorej sa mohli zúčastniť všetky plemená. Organizátorom bola Českomoravská kynologická únia Praha. Záverečné súťaže sa konali v týchto kategóriách: mladý vystavovateľ, najlepší dorast, najlepší veterán, prehliadka čestných tried, najlepší pár psov, najlepšia chovateľská skupina, juniorský víťaz skupiny, víťaz skupiny, juniorský víťaz výstavy a víťaz výstavy.

Bola to veľmi pekná podívaná, stretli sme tam desiatky úžasných psíkov. Zaujímavé boli napríklad strihy niektorých plemien, napríklad pudlov, ktorých majitelia skrášľovali priamo na mieste. No občas mi ich prišlo aj trochu ľúto, predsa len výstava trvala jeden deň približne 8 hodín, a niektorí majitelia so svojimi miláčikmi už od začiatku výstavy čakali, kým na nich príde rad. Takže, poniektoré psíky len znudene ležali pri svojich pánoch, iné zase svoj nesúhlas s dlhým čakaním dávali najavo hlasitým prejavom.

Samotné vystavovanie spočívalo v ukážke daného plemena pri behu so svojim majiteľom v kruhu a hodnotenia psa porotcom. Aby bol hodnotený kladne, musí zvládnuť predvádzanie, zodpovedajúce zvyklostiam svojho plemena. Okrem toho tiež výstavný postoj, kontrolu chrupu a meranie výšky v kohútiku. Základom každého vystavovateľa je slušné a neagresívne správanie. Pes nesmie prejavovať žiadny typ agresie, ale ani bojazlivosť.

Text a foto: Lea Szabóová, Brandýs nad Labem