Najviac zaujala záchrana školského sadu v Rimavskej Sobote

V rámci 16. ročníka grantového programu Zelené oázy Slovnaftu a Nadácie Ekopolis mala verejnosť od 4. do 21. februára možnosť zahlasovať a podporiť na webe oazy.sk jeden z ôsmich projektov. Každý z nich bol zástupcom jedného kraja a každý hlas mu priniesol do rozpočtu viac finančných prostriedkov na realizáciu zeleného zámeru. 

Počas 18 dní podporilo Zelené oázy viac ako 5 600 hlasujúcich. Najviac hlasov (1 385) získal projekt Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote s názvom Zachráňme školský sad. Víťaz hlasovania vysadí v školskej záhrade 125 ovocných stromov. Stanú sa živou učebňou s prirodzeným tieňom, na jar s vôňou a v lete so šťavnatými plodmi čerešní a višní. Ovocné stromy pritiahnu viac života do školskej záhrady a prinesú radosť aj budúcim generáciám študentov školy.

Prostriedky z rozpočtu grantovej výzvy si rozdelí aj ďalších sedem projektov. K základnej sume 1000 eur získajú podporu, ktorú si hlasovaním navýšili.

Výsledky hlasovania podľa počtu hlasov:

Zachráňme školský sad – Banskobystrický kraj – 1385 hlasov

Posaď sa u nás a prejdi sa Titiho aradskou alejou – Košický kraj – 1022 hlasov

Stromoradie spolupráce – Prešovský kraj – 884 hlasov

E.M. – Zázračné Ekologické Miesto – Nitriansky kraj – 621 hlasov

Lipová alej pri Čepeňskom ramene – Trnavský kraj – 649 hlasov

Sad Lúčky – Trenčiansky kraj – 563 hlasov

Upgrade Cyklokuchynskej záhrady – Bratislavský kraj – 328 hlasov

Liptovské stromoradia – Žilinský kraj – 163 hlasov

Granty sú rozdané a od marca do konca októbra 2022 nasleduje fáza realizácie. Spolu 25 projektov, podporených grantom zo Zelených oáz, plánuje tento rok vysadiť viac ako 1000 stromov, zvýšiť biodiverzitu krajiny, vytvoriť hniezdne možnosti pre vtáctvo či vytvoriť drobnochovy včelstiev a hydiny. Viac informácií o podporených projektoch nájdete na stránke www.oazy.sk.

Zdroj: ekopolis.sk