Odvážna labuť

Keďže vonku sa slniečko konečne začalo usmievať, rozhodli sme sa pre krátku prechádzku. U nás, v Brandýse nad Labem, je pekné miestečko s názvom Ostrůvek.  Je to riečny ostrov rieky Labe, jeho súčasťou je aj menšia piesočná pláž. Počas leta si sem chodia ľudia zaplávať, a keď dni až také teplé nie sú, tak si tu človek môže odpočinúť v spoločnosti kačiek, čajok a labutí. Deti sa môžu ešte vyšantiť na neďalekom ihrisku.

My sme šli cielene k vodnému vtáctvu. Zobrala som so sebou rozmrazenú kukuricu, lebo som sa dočítala, že vodné vtáky by sa nemali kŕmiť pečivom, môže im spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Už keď sme sa k nim približovali a začala som otvárať misku s krmivom, kačky spustili hlasitý kačkot. Na ľudí sú už zvyknuté. Potešila som sa aj osamotenej labuti, ktorá bola zo všetkých najodvážnejšia. Nebála sa ani brať jedlo z ruky. Po chvíli som jej ho ale radšej hádzala na zem a do vody, pretože kvôli veľkému zobáku ma párkrát štipla do ruky.

Keď sme sa pokochali krásou vodného vtáctva, pomaličky sme sa poberali domov. Labuť sa presunula k neďalekému páru rodičov s malým synom. Ten sa jej bál a radšej sa k nej nepribližoval. Ani sa mu nedivím, labuť síce nie je nebezpečná, ale je dosť veľká. Mamina vytiahla z kabelky sáčok, naplnený určite niečím chutným, lebo čakateľka to nevydržala a sáčok jej z rúk vytrhla. Už sa teším na ďalšie stretnutie s týmito milými a vtipnými zvieratkami.

Text a foto: Lea Szabóová, Brandýs nad Labem