Rebríček aj na pálenie záhy

Dlhodobý stres a nesprávna životospráva vedie často k nepríjemnému zdravotnému problému, akým je pálenie záhy. Na to vám účinne pomôže rebríček obyčajný, ktorému sa  ľudovo hovorí myší chvost. Stačí užívať čaj trikrát denne.

 Rebríčkový čaj pomáha aj ženám upraviť nepravidelnú menštruáciu, pozitívne ovplyvňuje aj trávenie a látkovú premenu. Pomôže aj pri migréne, problémoch so žlčníkom, pečeňou a žalúdkom. Dokonca eliminuje nadúvanie.

Známa bylinkárka Mária Trebenová vo svojej knihe Zdravie z Božej lekárne uvádza, že myší chvost je nápomocný aj pri zápale vaječníkov, v prechode proti vnútornému nepokoji, pri zápaloch nervov. Sedacie kúpele z rebríčka, ktoré sa robia pravidelne a dlhší čas, odstránia aj myómy.  

Rebríček pôsobí na kostnú dreň a upravuje krvotvorbu, takže pomáha aj pri chorobách kostnej drene. Zápar upravuje aj činnosť obličiek, odstraňuje nechuť do jedenia, žalúdočné kŕč, poruchy pečene, zápaly žalúdočno-črevného traktu, zvyšuje činnosť črevných žliaz a pôsobí na pravidelnosť stolice. Proti hemoroidom možno pripraviť veľmi dobrú masť z kvetov rebríčka.  

Zápar (čaj): 1 vrchovatá lyžička na štvrť litra vody. Zaparí sa a nechá vylúhovať 7 minút

Masť: 90 g nesoleného masla alebo bravčovej masti sa silne rozohreje, pridá sa doň 15 g čerstvých, nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží (aby skypelo), zamieša a zloží zo sporáka. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do čistých, pripravených fliaš. Skladuje sa v chladničke.

Sedací kúpeľ: 100 g rebríčka (celá rastlina) sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa zohreje na bod varu a pridá do kúpeľa.

Spracovala: Marta Kanalová, zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, foto: Pixabay.com