Jarný výlet na Rozhľadňu Maginhrad

Slniečko láka ľudí do prírody. Na nedeľňajšie potulky sa vybrala s rodinkou aj naša čitateľka Mirka Turisová z dedinky Hrachovo pri Rimavskej Sobote. Navštívili Rozhľadňu Maginhrad.

Jarná turistika sa niesla v duchu pohody, kľudu a krásnych výhľadov. Je to balzam na dušu. Nechýbal ani 5-mesačný psík Bella, ktorý robí radosť celej rodinke. Ako Mirka prezradila, chlpaté zlatíčko bolo v prírode trikrát. Raz, keď boli na Zbojskej v zime, tak ho niesli v ruksaku. Z fotografií vidno, že Belle sa turistika páčila.

Rozhľadňa Maginhrad bola postavená na mieste, kde sa v minulosti rozprestieral hrad s rovnakým názvom. Bol pravdepodobne postavený v 13. – 14. storočí. K jeho zániku došlo asi v 15. storočí, avšak nezachovali sa písomné zmienky, preto jeho zánik nie je úplne jasný. V 15. storočí slúžil ako husitská pevnosť. Nad obcou Malé Teriakovce v okrese Rimavská Sobota sa na vrchu vo výške 430 m n. m. týči asi 17 m vysoká turistická rozhľadňa. Rozhľadňa Maginhrad bola postavená v rokoch 2014 – 2015 vďaka Miestnej akčnej skupine MAS Malohont. K Maginhradu sa viaže povesť, podľa ktorej sa tu pravidelne zjavuje husitský vodca Jan Jiskra z Brandýsa. Spoločne so svojím vojskom pije v tajných sieňach hradu Božiu krv.

Text: Marta Kanalová, foto: Miroslava Turisová