So psíkom chodieva na výlety, má aj mačičku

Psík a mačička spríjemňujú život Klaudii Mészárošovej z Rimavskej Soboty. Aljašský malamut sa volá Bella, ktorá mala v novembri rok. Klaudia nikdy predtým psíka nemala, ale túžila po ňom. Páčili sa jej aj iné plemená, napokon sa rozhodla pre malamuta.

„Veľa som čítala o ich povahe. Malamut je priateľský, hravý ,hyperaktívny a ideálny parťák na dlhé túry, na behanie a hlavne na zimné športy. Počas covidu, keď bolo všetko zavreté, som sa často cítila osamelá. Hlavne vtedy som rozhodla, že by som chcela psíka, aby som mala s kým tráviť čas,“ priznala Klaudia Mészárošová. Bella s ňou chodieva každé ráno behávať, ale aj na dlhé výlety a prechádzky.

Potrebuje veľa pozornosti, lebo keď nie je všetko podľa jej predstáv, a keď sa začne doma nudiť, tak si sama vymýšľa program, ako napríklad rozoberanie záhrady či rozbíjanie kvetináčov. V jedle však vyberavá nie je. Rada sedí pri stole s celou rodinou pri raňajkách či obede a čaká, či niečo nedostane. Rada totiž všetko ochutnáva. Neodolá surovým kuracím krídelkám alebo surovému hovädziemu mäsu. „Chodili sme spolu aj na tréningy, na kurz poslušnosti. Myslím, že nám to pomohlo, predsa je to veľký psík, a keď chce so mnou chodiť aj do mesta na kávičky, tak musí vedieť poslúchať,“ hovorí Klaudia, ktorej spoločnosť robí aj nádherná 5-ročná mačička Liza. Dostala sa k nim, keď bola maličká.

„Bývame pri lese a počuli sme ju plakať v lese. Bola sama ,veľmi maličká a vychudnutá ,tak sme si povedali, že môže byť u nás na dvore ale do domu zvieratá nepatria. Samozrejme, dnes už je všetko inak, ani si nepamätám kedy naposledy bola vonku,“ prezrádza Klaudia. Dodáva, že spočiatku, sa Lize nový člen rodiny, teda psík Bella, vôbec nepáčil. Šteniatko mačičku naháňalo a chcelo sa hrať, lenže Liza mala radšej kľud. Chvíľu to vyzeralo tak, že sa nikdy neskamarátia. Opak je pravdou. Liza a Bella sa napokon stali veľkými kamoškami. Často zaspia aj spolu na gauči.  

„Milujem prírodu, nikdy som nemala takého kamaráta alebo kamošku, kto by rád chodieval so mnou na túry na výlety. Som veľmi šťastná, že konečne mám Bellu, s ktorou môžem hocikam ísť. Najradšej chodievam do Tatier, kde si viem oddýchnuť. Najlepší zážitok som mala v zime, keď napadol sneh. Bella nás ťahala na saniach, čo si užívala. Bolo to super,“ povedala na záver Klaudia.

Text: Marta Kanalová, foto: Klaudia Mészárošová