Umelkyňa Mirka Bajkai má štrnásť mačičiek

Mirka Bajkai vytvára krásne umelecké dielka z dreva. Má však aj dobré srdiečko a s láskou sa stará o mačičky. Prezradila, že má o 1+13mačičiek, ktoré sa k nej postupne zatúlali, narodili.

 „Všetky dostávajú papať k tomu, čo si vo voľnej prírode ulovia, v zime majú teplé útočisko u mňa a komplet zdravotnú starostlivosť, ,či už pri úrazoch, chorobách, očkovania a aj kastráciu a sterilizáciu, aj keď to robím s ťažkým srdcom, vždy sa bojím, aby som im neublížila,, ale potom ,majú pokojnejší život medzi sebou ako druh, nebijú sa a neubližujú si navzájom,“ prezradila talentovaná umelkyňa Mirka Bajkai, ktorá od detstva inklinovala k umeniu. Nie je obmedzovaná umeleckým vzdelaní, a preto tvorí a cíti bez pravidiel. Hlavné ťažisko jej práce je drevorezba.  Tvorí drevené srdcia s chalúpkami, ale aj anjelov, reliéfy s rôznou tematikou, úžitkové umenie, drevené i kovové šperky.

Venuje sa aj maľbe na drevo. Jej práce prinášajú radosť ľuďom na celom svete. Cítiť v nich pozitívnu energiu a lásku k domovu.  Jednu časť zo svojich skorších prác spracovala do knihy veršov ČAROVNICA – THE WOOD SHAMAN. Umelkyňa tvorí aj dielka s mačacou témou, pričom všetky peniaze z nich idú práve pre mačičky, nakoľko je to dosť náročné.

Čo sa týka mačičiek, Mirka nedávno na sociálnej sieti zverejnila zaujímavé fotky s textom: „Robila som pár záberov dokončeného obrazu aj vonka. Vtom som si všimla moju malú TiTi ,ako jej kurizuje nápadník. A tak si na streche kolešne sedeli, a ktovie čo jej navykladal kocúrisko. Určite jej kaleráby do hlavy tlačil, aká je krásna, jemná, nežná, voňavá, a či si s ním nezašpásuje, veď on ju miluje. Veru, budem musieť už TiTi zobrať na ženskú návštevu k ujovi doktorovi, lebo k mojim 13 kocúrom pribudne ďalších pár.“

Text: Marta Kanalová, foto: Mirka Bajkai (archív)