Stromonebo

Tak asi vyzerá hranica neba z pohľadu takého krtka, ale aj oddychujúceho drevorubača, či ak chcete- aj rozjímajúcich milencov.

Tento záber, ešte z vlaňajšej jesene, má v nadpise nespisovné „Stromonebo“. To je však prvé, čo ma napadlo pri pohľade na uzavretú oblohu krásnym a spojeným vzrastom majestátnych stromov.

V súčasných lesných porastoch okolo Rimavskej Soboty je už takýto pohľad skôr vzácnosťou. Dokonca, už aj skladba stromov je po niekoľkoročných intenzívnych výruboch zmenená. Pamätám si ešte z detstva že v kurineckej dubine bola naozaj prevaha dubov, a to z oboch strán rybníka. Keď sa však dnes prejdete na brehy gemerčekovského potoka, tak zabudnite na pohľad na dubiny! Rastie tam súvislý pás agáčiny- rýchlorastúceho porastu, ktorý vytláča pôvodnú flóru.

Takže, vždy sa rád pokochám takýmto záberom, aký odfotila majiteľka www.nasezvieratko.sk v inom lese. Ani názov lokality nebudem uvádzať, lebo „stromožrúti“ sa tam môžu rýchlo presunúť! Takisto, ani poslednú súvislú lokalitu vzácnej starej dubiny nejdem fotiť…

Text: Viliam Vaš, foto: Marta Kanalová