Neuveriteľné! Presadený veľký platan žije

Nikto neveril, že možno presadiť veľký platan narýchlo, aby prežil. Aj odborníci tvrdili, že bez formátovania koreňovej sústavy, čo trvá približne pol roka, to nezvládne. Veľký platan zo Železnej studničky v Bratislave presadenie na iné miesto prežil.

„ Žije. Nesklamal ma. Je to veľký bojovník. Nikto mu neveril. Nikto tomu neveril. Vo Viedni presádzali rovnako veľký platan, ale tam mali na to čas, stálo to státisíce eur a bol okolo toho veľký záujem. My sme nemali nič – nemali sme čas, ani peniaze a skoro vôbec nikoho to v zásade nezaujímalo. Mohli sme ho vyrúbať, my sme ho však skúsili presadiť,“ píše na sociálnej sieti politik a podnikateľ Alojz Hlina. Dodáva, že obrovský platan presadili vlani v októbri. Pritom bol povolený jeho výrub v súvislosti s výstavbou objektu Labutieho pavilónu. Vyzerá to tak, že záchrana života majestátneho stromu sa podarila.

„Už vidno aj od zeme listy, ktoré sa tlačia na svet. Urobil mi radosť. Mám ho rád. Urobíme krst, nazveme ho Bratislavčan. Bratislavčan, ktorý presadený, znovu zapustil korene. Znovuzrodený. Tak, ako veľa ľudí v Bratislave, tak ako aj ja, vytrhnutý z Oravy, vytrhnutý zo svojho prostredia, zapustíme korene v Bratislave a máme ju radi. Príďte na Železničnú studničku a objímte platan, ktorý tam urputne bojuje o život. Ešte je slabý, krehký a potrebuje silu. Potrebuje energiu, aj od človeka. A nebojte sa, keď to úplne zvládne, bude dávať radosť nám.  Dáme vedieť, kedy bude krst „Bratislavčana“, dodáva Alojz Hlina.

Text: Marta Kanalová, foto: Alojz Hlina (archív)

Viac o tejto téme nájdete:

https://www.facebook.com/konzervativnydemokrat/posts/392500088914346

https://reality.trend.sk/verejny-priestor/hlinovci-dockali-dostali-povolenie-obnovu-arealu-zeleznej-studnicke

https://www.yimba.sk/clanky/obnova-zahradnej-restauracie-a-labutieho-pavilonu-na-zeleznej-studnicke-zacina