Dojímavé motýlie príbehy

Sú jemné a krehké. Ich krása a pestrosť fascinuje. Žijú však krátko a vždy potešia oko. Reč je o motýľoch. Mnoho zaujímavých príbehov s nimi zažila aj známa, veľmi talentovaná fotografka Danka Rapavá z Rimavskej Soboty. Dokonca si jej aj sadnú na ruku.  

„Admirál mi sadol na ruku, keď som mu ju vystrela a dlho mi pózoval. Urobil to opakovane. Predtým dlho okolo mňa stále obletoval. A len tak, kľudne mi sedel na ruke, ani neskúšal sosať. Lebo obvykle si motýle preto sadnú, lebo sajú minerály, keď má človek vlhkú ruku. Moja ruka však bola suchá a on len krídelká rozkladal a skladal, dobíjal energiu. Nakoniec odletel s druhým motýľom, ktorý ku mne priletel a nado mnou si chvíľu spolu potancovali,“ prezrádza o jednej zo svojich fotografií Danka Rapavá, ktorá si zaspomínala aj na iné príbehy s týmito fascinujúcimi stvoreniami.

Kedysi, keď pracovala vo hvezdárni a odchádzala pred piatou, zvykla posedávať na lavičke. Motýliky k nej prilietali ako na čaj o piatej a lúčili sa. Raz, keď tam bola televízia, v priamom prenose jej jeden z nich sadol na hlavu. Zažila s nimi aj iné chvíľky tichej dôvery.

„Deťom na exkurzii som ich doniesla občas na ruke. Raz v septembri som doniesla kolegyni kyticu spiacich modráčikov zozadu z parku. A keď dozrievali slivky a popukané od dažďa začali kvasiť, mali slivkové dni. Tam sa hromadne nadájali, a potom opojené sedeli na stene a vyhrievali sa, sadali na blízku studňu, aby sa napili,“ spomína úspešná fotografka. Jej motýlie príbehy sú dojímavé. Jednému bielemu motýľovi pomohla vyliezť z vody. Keď si osušil krídla, odletel. Zaujímavý je dúhovec s modrým sfarbením. Keď sa mení uhol dopadu svetla, mení sa jeho farba od hnedej po fialovomodrú.

„Motýľ, vyzerajúci ako kolibrík, je lišaj. Môj obľúbený. Mám jeho množstvo fotografií. Nikdy si nesadne na kvet, saje počas letu,“  hovorí Danka Rapavá, na ktorú si občas sadali aj vážky. Na jar plachtia vysoko nad hlavami vidlochvosty. Nesadajú si dole. Koncom februára, keď bol sneh,  sa jej podarilo odfotiť aj admirála. Ríša motýľov je naozaj zaujímavá…

Text: Marta Kanalová, foto: Daniela Rapavá