Záhradkárči, miluje zvieratá a fotografuje s láskou

Anna Horňáková z Rimavskej Soboty má dušu záhradkára. Stará sa o predzáhradku pri paneláku, má nádherný balkón plný kvetín a zvláda aj vlastnú záhradu. Zaujímavé sú aj jej fotografie. V tejto súvislosti prezradila, že fotografuje s láskou.

„Lásku k záhradníčeniu som získala v detstve. Nakoľko bývame v paneláku už 37 rokov, stále nás to lákalo kúpiť si aspoň záhradu. Najprv som sa začala starať o predzáhradku pri bytovom dome, potom sme si kúpili záhradu. Asi pred 10 rokmi. Záhrada je pre nás relax, oddych, radosť, balzam na dušu.  Máme zdravotne postihnutú dcéru, s ktorou sa nie všade vieme dostať, aj preto sme sa snažili prispôsobiť sa, aby sme aj s ňou mohli byť v prírode. Záhradka nám okrem duševnej pohody a načerpania energie prináša aj úžitok. Máme ju rozdelenú na okrasnú a úžitkovú. V prvej máme kvety, okrasné kry, v druhej zeleninu, ovocné kry a ovocné stromy. Tejto záľube sa venuje aj môj manžel, dokonca ju zdedila aj naša staršia dcéra,“ hovorí Anna Horňáková, ktorá má pozitívny vzťah aj k zvieratkám. Štrnásť rokov im robil spoločnosť psík, teda pudlíčka. Kúpila ju pre svoju postihnutú dcéru na canisterapiu. Zároveň si splnila aj svoj dievčenský sen, lebo vždy túžila mať izbového psíka.

„Tinka bola veľmi milá, cítila, že dcéra je iná, a preto jej venovala viac pozornosti. Vďaka nej sa dcéra naučila chodiť štvornožky, pretože sa ju snažila chytiť. Dokonca pri nej Tinka ležala, keď mala horúčky, bola jej terapeutka. Bola členom našej rodiny, všade cestovala s nami. Mala veľmi dobrú povahu, v byte nikdy neštekala, len keď zazvonil zvonček,“ prezrádza pani Anna a dodáva: „  Veľmi nám chýba, ale jej stratu sme veľmi ťažko znášali, preto sme si ďalšieho nekúpili. Ale máme susedov psíčkarov, tak keď potrebujú pomoc, ochotne si zoberieme ku sebe psíkov a postaráme sa o nich. Jeden je yorkshire, druhý jack russell. Staršia dcéra chová plemeno husky, naposledy som fotila jej šteniatko Lunu, ktorá išla na predaj. Aj ona miluje zvieratá.“

Sympatická Anna Horňáková odovzdáva lásku k prírode a zvieratám svojim dcéram i vnučkám. U nich sa to detí z pokolenia na pokolenie.  

Text: Marta Kanalová, foto: Anna Horňáková (archív)