Maco sa najradšej prechádza v parku

Dom duševného zdravia funguje v Rimavskej Sobote od roku 2004. Toto zariadenie sociálnych služieb zriadilo Združenie príbuzných a priateľov duševne chorých OPORA G+N. Zaujímavosťou je, že na terapeutické účely využívajú aj psíka. Má netradičné meno Maco, majú ho 11 rokov.

„Maco sa najradšej prechádza v parku. Každé ráno tam chodieva s klientmi a personálom. Vybehá sa, stretne aj psie kamarátky a kamarátov. Zvykne nám aj ujsť, takže niekedy sa klienti vracajú bez neho. Vždy sa však na obed vráti, pretože je hladný. Už ho poznajú aj mestskí policajti. Donesú ho k nám alebo zatelefonujú,“ hovorí s úsmevom Erika Rimavcová, vedúca rehabilitačného strediska DS.  V súčasnosti má denný stacionár 17 klientov  a rehabilitačné stredisko 5.

Psík je príjemným spoločníkom a klienti sa o neho starajú. Okrem toho, že s ním chodievajú na prechádzky, tak mu vymieňajú vodu, nasypú granule. Keď sú doma, myslia na neho. Donesú mu zvyšky mäsa. Samozrejme, že keď prídu do zariadenia, vždy sa s ním zvítajú. Maco si pozornosť vyžaduje.

„Psík pomáha klientom už tým, že sa majú o koho starať. Stále im hovorievame, že je to živá bytosť , vyžadujúca si pozornosť, že potrebuje prechádzky, aby sa udržiaval v kondícii. Zároveň klienti musia na neho dávať pozor. Dochádzajúci sa o psíka starajú cez týždeň a bývajúci klienti počas víkendov,“ poznamenala Erika Rimavcová. Zároveň prezradila, že Maco je meteosenzitívny a vždy vycíti dážď. Keď má pršať, zalezie do búdy a spí tam počas daždivého počasia.  

Text: Marta Kanalová, foto: OPORA G+N