Sokol v kvetináči?

Sokol myšiar patrí medzi druhy, ktoré početne žijú v ľudských sídlach. Hniezdo si nestavia, stačí mu kvetináč, výklenok na budove, vetrací otvor. Ak si vyberie strom, o hniezda strák či vrán sa delí s myšiarkou ušatou. Ide o sovu, ktorá tak isto žije medzi ľuďmi a nemá vlastné hniezdo. Ak ich ľudia spozorujú po prvýkrát, bývajú často zmätení a neistí, čo by mali urobiť. Odborníci informujú, že mať sokoly a sovy za susedov nie je nebezpečné. Naopak, sú zdrojom pekných i zaujímavých zážitkov. Oba druhy hniezdia práve v tomto období. Niektoré páry si len vybrali lokalitu, iné (najmä sovy) už majú mláďatká.

Ak si sokol myšiar, ľudovo nazývaný pustovka, či poštolka, vyberie na hniezdenie kvetináč na vašom balkóne či parapete, čaká vás pekné prírodné divadlo. Pre úspešné vyliahnutie a výchovu mláďat potrebujú sokoly najmä kľud. V ojedinelých prípadoch, keď je ešte pár neskúsený, alebo si z iného dôvodu vyberie nevhodné miesto (príliš šikmú plochu či inak rizikové okolnosti pre znášku či mláďatká), vieme pomôcť. Ak myslíte, že je potrebné zasiahnuť, kontaktujte odborníkov, ktorí poradia správny postup, resp. ho priamo zabezpečia.

„Po konzultácii vedia ľudia napríklad vyrobiť provizórnu búdku, zabezpečiť hniezdo tak, aby nedošlo k vypadnutiu mláďat, inštalovať prekrytie hniezda strieškou pre zvýšenie bezpečnosti a pod. V spolupráci s ďalšími štátnymi či mimovládnymi organizáciami je niekedy potrebné aj umiestnenie búdky na alternatívne miesto čo najbližšie k pôvodnému hniezdu. Rôzne situácie prinášajú rozličné potreby, vymýšľame riešenia „na mieru,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Podobne je to so sovami. Žijú medzi ľuďmi často nepozorovane až do obdobia, keď mláďatká začnú opúšťať hniezda. Vtedy niektorým ľuďom prekáža pískanie, ktorým sa mladé sovičky, ešte neschopné samostatného života, domáhajú potravy a volajú svojich rodičov. Prosíme o zhovievavosť, kým mláďatá lokalitu opustia. Ak nájdete mláďa sokola či sovy, volajte odborníkov, či potrebuje pomoc, alebo ho postačí nechať odpočinúť na bezpečnom mieste,“ uvádza Slobodník. Podľa jeho slov sokoly ani sovy nie je potrebné kŕmiť, potravu si nájdu. Nesprávny jedálniček by im mohol ublížiť.

Viac sa dočítate na: https://www.dravce.sk/web/index.php?lang=sk

Autor: Tomáš Veselovský, www.dravce.sk, Foto: S. Kováč, M. Vacula, S. Nedobova