Nešlo by to aj inde?

Aj nevzhľadný trávnik pred bytovkou môže dostať inú podobu. Svedčia o tom aj naše fotografie z bratislavskej mestskej časti Petržalka. Ľudia si tam skrášľujú okolie už niekoľko rokov. Na tom by nebolo nič výnimočné, pretože to sa deje aj v iných mestách na Slovensku.  

Potešiteľné však je, že ruku k dielu priložila aj samospráva. Predzáhradky sa totiž realizovali s pomocou mestskej časti Petržalka v rámci programu Konto zelene. Za niekoľko rokov tak pomohli skrášliť, zútulniť a zatraktívniť desiatky panelákových predzáhradiek.

Mestská časť pre nich spracovala návrh úpravy, ako by mohla predzáhradka vyzerať. Následne zabezpečila kompletnú realizáciu prostredníctvom dodávateľskej firmy. Ďalšia forma pomoci bola v tom, že Petržalka obyvateľom zakúpila rastlinný materiál, kôru a zeminu a tí si svojpomocne pretvorili pôvodnú predzáhradku na atraktívne okolie pri panelákoch. Podmienkou celej úpravy bola následná starostlivosť obyvateľov o novovysadenú zeleň a udržiavanie predzáhradky vo vynovenej forme.

Myslím, že aj iné samosprávy by sa mohli inšpirovať projektom bratislavskej mestskej časti Petržalka. Je totiž mnoho panelákových predzáhradiek, ktoré si ľudia skrášľujú svojpomocne. Stojí ich to nemálo peňazí, času a energie.

Text a foto: Marta Kanalová