Očarujúci výhľad na konci sveta

Nedávno som sa nechala nahovoriť na výlet do malej osady Polom. Priznám sa, nikdy som o nej nepočula. Leží v nadmorskej výške 694 m n. m., sedem km severovýchodne od Hnúšte. Keď sme tam dorazili, mala som pocit, že som na konci sveta.

Ako keby sa zrazu zastavil čas. Aj pár ľudí, ktorých sme stretli, boli úplne v pohode. Nikam sa nenáhlili. Veď ani nemali kam. Zaujal ma typický vidiecky štýl a očarujúci výhľad na malebnú prírodu. Fascinujúce boli aj zrúcaniny niektorých domov, ktoré nahlodal zub času. Ideálne miesto na rekreáciu, nie však na bývanie. Neviem si predstaviť, ako by som tam prežila v zime, keď sú cesty zaviate snehom. Ani niet divu, že sa osada vyľudňuje a čím ďalej, tým viac domov slúži na rekreačné účely.

Málokto však vie, že Polom je jednou z miestnych častí mesta Hnúšťa. Ako uvádza oficiálna stránka, osada sa prvýkrát spomína v roku 1413. V minulosti sa v blízkosti Polomu nachádzali bane na mastek. Cez Polom viedla lanová dráha prevážajúca magnezit z Burdy do magnezitovej továrne v Hačave. Pôvodné domy boli drevené a pokryté slamou. Dnes by sme ich hľadali márne. Polom v roku 1908 úplne vyhorel. Názov Polom vyjadruje polámaním zničený les. Polomský evanjelický kostol bol dostavaný v roku 1870. Na Polome žije 38 obyvateľov.

Text a foto: Marta Kanalová