Výnimočná baza čierna

Baza čierna je výnimočná. Jej účinky poznali už naši predkovia. Baza totiž obsahuje antioxidanty a vitamín C.  Má protizápalové účinky, pomáha pri chrípke a ochoreniach dýchacích ciest.

Čaj z bazy čiernej sa používa pri bronchitíde, nádche, rôznych zápalových ochoreniach a vďaka svojim antioxidačným účinkom slúži ako prevencia pred chorobami, ktoré sú zapríčinené oxidačným stresom ( diabetes, srdcová príhoda). Baza je vhodná aj pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi.

Navonok sa používa vo forme obkladov pri opuchoch, bolestiach kĺbov a rôznych povrchových zápaloch. Odvar alebo výluh z bazy môžeme aplikovať aj na vyčistenú pleť ako náhradu tonika.

Bazový čaj z kvetov

Bazu nekonzumujte v surovom stave. Obsahuje totiž látku, ktorá vám môže uškodiť, ak nie je tepelne upravená. Bazový čaj pripravíte tak, že najskôr odstránite kvety zo stonky a za hrsť čerstvých kvetov zalejte pol litrom zovretej vody. Nechajte lúhovať a po 10 minútach preceďte obsah. Bazový čaj chutí veľmi jemne a má sladkú kvetinovú arómu. Ak by ste chceli čaj ešte trošku vylepšiť, pridajte doň 3 – 5 najemno nakrájaných koliesok zázvoru. Takýto čaj príjemne zohreje váš organizmu, prispeje k dobrému tráveniu a posilní imunitu.

Sýtený bazový nápoj

Potrebujete: 4 l vody, 10 veľkých kvetov bazy, 1 citrón, 400 g cukru, pol čajovej lyžičky droždia.

Postup: Vodu uveďte do varu s cukrom a prelejte do 5 l zaváracej fľaše. Citrón nakrájajte na plátky a vložte do pohára. Ak bude voda teplá asi 37°C, pridajte droždie, kvety bazy a dobre zamiešajte. Celý nápoj nechajte 24 hodín odstáť až potom ho prelejte do fliaš a uskladnite v chladničke.

Bazový sirup

Potrebujete: 4 l vody, 4 kg cukru (najlepšie trstinového), 80 ks kvetov bazy čiernej, 3  citróny, 3 čajové lyžičky kyseliny citrónovej.

Postup: Kvety bazy nazbierame na čistých, neznečistených miestach. Nachystáme si širšiu fľašu, kde môžeme striedavo naložiť bazu spolu s dobre umytými a na plátky nakrájanými citrónmi. Kvety pred naložením do fľaše zbavíme stoniek, využijeme len samotné kvety. Obsah fľaše zalejeme prevarenou, ale už studenou vodou. Zavrieme a necháme lúhovať do ďalšieho dňa. Na druhý deň precedíme celú zmes cez gázu alebo plátenú utierku a vytlačíme z nej aj posledné kvapky šťavy. Použiť môžeme prípadne aj odšťavovač. Do väčšieho hrnca dáme variť šťavu. Pridáme cukor a kyselinu citrónovú. Keď dosiahneme požadovanú konzistenciu sirupu, plníme do predpripravených vysterilizovaných fliaš. Keď sa dá, otočíme ich do vychladnutia hore dnom. Skladujeme v chladnejších tmavých priestoroch. Pre lepšie zakonzervovanie môžeme do každej fľaše priliať trochu alkoholu.

Zdroj: internet, Spracovala a foto: Marta Kanalová