Lastovičky v letnej kuchynke

Tieto milé lastovičky sa usídlili pod plafónom v letnej kuchynke rodinného domu. Jednoducho si tam postavili hniezdo. Fotografie poslal do redakcie  János Juhász Dósa z Blhoviec, ktorého mnohí poznajú ako novinára.

„Lastovičky tam majú domov už druhý rok. Vlani dvakrát odchovali mladé a teraz vyletela prvá skupinka. Ešte v noci spia v hniezde,“ prezradil známy novinár, ktorému okrídlení podnájomníci robia radosť. János Juhász Dósa má k zvieratkám a prírode pozitívny vzťah. Roky chová aj mačičky. Tie však do letnej kuchynky kvôli lastovičkám nepúšťa.

Ako uvádza Wikipédia, lastovička obyčajná alebo lastovička domov je malý vták z čeľade laskovičkovité. Je sťahovavá. Žije v ľudských sídliskách po celom území Slovenska. Živí sa iba lietajúcim hmyzom. Hniezdo z blata, sliny, slamy, trávy a srsti stavajú obaja rodičia. Materiál nosia v zobáku ako malé hrudky. Hniezdo používajú viac rokov. Samička znáša 4 – 5 škvrnitých vajec, sedí na nich len sama 13 – 15 dní. O mláďatá sa starajú obaja 20 – 22 dní. Od mája do júla (až augusta) zahniezdia 2 – 3-krát. Lastovička je zákonom chránená.

Text: Marta Kanalová, foto: János Juhász Dósa