Očarujúce záhradné jazierko

Možno povedať, že jazierko je oživením každej záhrady. Nie je len estetickým doplnkom, ale vytvára aj harmóniu prirodzeného prostredia. Okrem toho je zásobárňou vody, zvlhčuje a osviežuje vzduch. Fotografie očarujúceho záhradného jazierka zverejnila na sociálnej sieti pani Blanka z Betliara pri Rožňave.

Plávajú v ňom rybky. Nechýbajú ani vodné rastliny a krásne lekná. Pani Blanka nám prezradila, že jazierko pohladí dušu a majú ho asi od polovice 80 rokov.

„Pôvodne sme chceli bazén, ale z dôvodu nedostatku vody (bývame na kopci) sme sa rozhodli pre jazierko. Ďalším dôvodom bolo, že bazén sa využije maximálne pol roka a jazierko deväť mesiacov.  Pôvodné jazierko robili chlapci asi týždeň, asi po desiatich rokoch ho upravili do terajšej podoby,“ povedala pani Blanka.

Dodala, že v jazierku majú klasické koi kapre a z rastlín predovšetkým lekno, vodnú trávu, iris, pálky. Podľa jej slov starostlivosť nie je veľmi zložitá, začiatky však boli ťažšie, pretože sú potrebné zariadenia, akými sú okysličovač, filter a jazierkový vysávač. Na zimu treba jazierko niečím prekryť a rybky prikrmovať iba málo. „Posedenie pri jazierku je pre nás dobrý relax,“ povedala na záver pani Blanka.

Text: Marta Kanalová, foto: Blanka, Betliar