Agátové kvety liečia

Má nádherné, krásne voňajúce kvety. Sú medonosné, takže majú význam i pre včelárstvo. Okrem toho našli uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne. Reč je o agáte bielom.

Na liečebné účely sa zbierajú iba agátové kvety. Pozor, ostatné časti sú jedovaté a môžu spôsobiť otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami hlavy či poklesom tlaku. Agát sa používa pri rôznych tráviacich ťažkostiach. Povzbudzuje chuť do jedla aj vylučovanie tráviacich enzýmov. Pomáha pri pálení záhy, ale aj pri uvoľňovaní svalových kŕčov žalúdka a čriev. Okrem toho napomáha z tela odvádzať prebytočnú vodu. Agátové kvety sa často využívajú pri príprave močopudných čajovín. Celkovo napomáhajú prečistiť telo. Sú osožné aj pri liečbe problémov s močovými cestami.

Agátový čaj:  Jednu čajovú lyžičku sušených kvetov zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 minút. Počas ťažkostí pijeme 2 až 3 razy denne. Agátový čaj pomáha pri pocitoch pálenia v žalúdku, pri nadmernom zadržiavaní vody v tele, ale aj pri ochoreniach dýchacích ciest.

Agátový sirup

Potrebujete: 40 rozkvitnutých agátových kvetov bez stonky, 4 kg kryštálového cukru 1 citrón, 100 g kyseliny citrónovej, 3,5 l prevarenej vody.

Postup: Kvety agátu dôkladne umyte a vložte do vhodnej nádoby. Očistený (ideálne bio) citrón aj so šupkou nakrájajte na plátky a vložte medzi kvety agátu. Zalejte prevarenou vodou a nechajte dva dni lúhovať na chladnom mieste. Počas tejto doby zmes občas premiešajte. Po dvoch dňoch výluh preceďte, kvety vytlačte, aby ste ich zbavili všetkej tekutiny a pridajte cukor. Na miernom ohni zahrievajte až do rozpustenia cukru. Keď je cukor rozpustený, pridajte kyselinu citrónovú a zohrievajte do bodu varu. Potom odstavte, naplňte do fliaš a odložte na chladné miesto.

Zdroj: internet, spracovala a foto: Marta Kanalová