Zvieratká počas horúčav

Aj domáci miláčikovia trpia počas vysokých teplôt. Tie sa aj v okolí Prahy –  v Kuniciach vyšplhali na vyše 30° C. A aj v domácnosti bez fungujúcej klimatizácie je vhodnejšie zatvoriť všetky okná (najmä tie na južnej a západnej strane domu)! Ak sú žalúzie, tak tie treba stiahnuť a vytvoriť denný chládok. Nezabudnime pripraviť aj dostatok čerstvej pitnej vody.

A popritom, tak ako to urobila aj Henika Štěpánková, treba do bytu pustiť aj známe potulné zvieratká. V jej prípade sú to dve mačičky, ktoré si síce v zime chodia po potravu do domu (sem-tam aj cez strešné okno), ale počas dobrého počasia trávia väčšinu času vonku.

Teraz však, aj zvieratká cítia, že v tom „zabunkrošenom“ dome je príjemnejšie ako vonku v tom hice. Jedna z nich- Eliška (podľa farby kožušinky je ľahko identifikovateľná) si hneď našla miesto na knihovničke. Ale zrejme aj ona pochopila, že je to najteplejšie miesto v byte, tak rýchlo odtiaľ zliezla.

Druhá cica zrejme nemá také horolezecké túžby a uspokojila sa aj na počítačovej stoličke. Ale tá jej póza- dolu hlavou- napovedá tiež dosť. Asi má tej horúčavy už po krk.

Text: Viliam Vaš, Foto: Henrieta Štěpánková