Zmena zanedbanej predzáhradky

Upravené kvetinové záhony pred panelákmi sú nielen estetickým prvkom, ale potešia okoloidúcich. Čo však s tým, ak sa zanedbajú. Pred našim panelákom v Rimavskej Sobote sa so susedkami staráme o predzáhradky.

Jednu vytváral aj sused Janko. Ten však pred mnohými mesiacmi zomrel a krásne kvetiny i stromčeky zarástli burinou. Jedného dňa som sedela so susedkou na lavičke a dívala sa na spustnutú predzáhradku. Zrazu mi prišlo ľúto snahy zosnulého suseda, ktorý sa o kvetiny staral s láskou. Na druhý deň som si vysúkala rukáve a pustila do práce, napriek tomu, že je to na druhom konci paneláku, ako bývam. Pri svojom vchode sa už dva roky starám o záhon.

Niekoľko dní som sa pasovala s vysokou burinou a postupne odkrývala skrytú krásu predzáhradky. Tú som neskôr dotvorila kamienkami, vysypala štrkom , urobila aj chodník zo šišiek. Samozrejme, že som ostrihala stromčeky, upravila kvetiny a vysadila skalničky. Niektorí susedia sa čudovali, že som sa do takej náročnej práce vôbec pustila. Iní mi ďakovali za skrášlenie okolia. Vysvetlila som im, že to robím kvôli zosnulému susedovi, aby jeho práca nevyšla nazmar. Teraz sa teda starám o dve predzáhradky.   

Text a foto: Marta Kanalová