Bociany, slnečnice a polia

V jeden sparný deň sme sa autom vybrali na potulky po Novohrade. Cieľ cesty bolo Fiľakovo, pretože mojim zámerom bolo zvečniť hrad, ale o tom napíšem v inom článku.

Ako tak prechádzam po malebných dedinkách, zaujalo ma slnečnicové pole. Táto kvetina pripomína slnko a vždy ma pozitívne naladí. Zo semien sa lisuje olej, obsahujúci vysoké množstvo vitamínu E. Má blahodárne účinky na organizmus. Udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, je protizápalový, podporuje imunitu, udržuje zdravú pokožku, pomáha liečiť ekzém, podporuje trávenie.

Počas prechádzky som si zvečnila aj zrelé, zlatisté klasy obilia. Extrémne teploty a spaľujúce slnko má však za následok, že niektoré polia boli vyprahnuté. „Ak nespŕchne, bude problém s vodou,“ pomyslela som si. I keď osobne sa snažím v domácnosti s touto životne dôležitou tekutinou šetriť, ale nie všetci ľudia sú takí.

Na stĺpoch elektrického vedenia pokojne hniezdili bociany. Horúčavy týmto veľkým, sťahovavým  vtákom neprekážali. Vidno, že sú zvyknuté. Novohrad má svoje čaro, len ho treba objaviť…

Text a foto: Marta Kanalová