Žeriavy s elegantným letom

Mikuláša Sliackeho mnohí poznajú ako novinára, výtvarníka či karikaturistu, bol aj šéfredaktorom časopisu Roháč. Pôsobil v Hospodárskych novinách, v denníku Pravda, ale aj v Sme. Túla sa po Slovensku i po svete s fotoaparátom. Zachytáva zvieratá a prírodné scenérie. Zaujímavé fotografie pravidelne zverejňuje aj na sociálnej sieti. Medzi ne patria aj snímky najvyšších vtákov na svete s elegantným letom.

„O žeriavoch by som vedel dlho rozprávať. Videl som 80.000 vznešených žeriavov popolavých pri jesennej migrácii, počas medzipristátia v maďarskej puste Hortobágy. Pri východe slnka vzrušene kričia, tešia sa a tancujú. Potom odlietajú. Je to neskutočný zážitok. Ich príbuzné, žeriavy stepné, som v Mongolsku pozoroval a fotil aj z koňa. Tak sa dá k nim dostať bližšie, lebo inak sú veľmi plaché. V Rwande mi skoro oči vypadli pri pohľade na žeriavy kráľovské, s chocholom na hlave v podobe koruny,“ prezradil Mikuláš Sliacky, ktorému nedávno dva žeriavy popolavé skrášlili deň.

„Nebolo to prvýkrát, viem, že na Záhorí už dokonca aj hniezdia, ale stále sú nesmiernou vzácnosťou. A zrejme ich je viac, lebo z diaľky sa včasráno ozýval ich osobitý ,,hniezdiaci“ krik. Sprvoti sa mi nechcelo veriť, že sú to ony. Ale prednedávnom mi skúsený strážca záhorskej prírody Tomáš Tedla potvrdil, že tam už párkrát úspešne vyviedli mladé. Tieto sa mlčky prechádzali po lúke a zobali semená. Pozorovali a fotili sme ich len z diaľky, z okraja lesa. Neskôr elegantne odleteli na inú pastvu,“ dodáva na záver známy novinár a fotograf.

Zdroj: Mikuláš Sliacky